مقالات

راهنمای خرید دستگاه DVR

راهنمای خرید دستگاه DVR

افرادی که به‌ عنوان نصاب دوربین‌های مداربسته فعالیت می‌کنند بدون شک با عملکردهای ضبط کننده ویدئویی دیجیتالی یا همان DVR آشنا هستند. این دستگاه‌ها نقش بسیار ویژه و مهمی را در نگهداری داده و ذخیره‌سازی ایفا کرده و علاوه ‌بر این ویژگی دسترسی از راه دور و نوع نمایش را نیز تنظیم می‌کنند. قابل ذکر است که تنوع بسیار بالایی در این دستگاه‌ها وجود دارد و این موضوع باعث شده تا خریداران با چالش‌هایی مواجه شوند؛ در همین راستا نیازمند راهنمای خرید دستگاه دی وی ار هستند تا بتوانند مناسب‌ترین دستگاه را انتخاب کنند.

توجه داشته باشید که این نکات شامل پورت دستگاه، هزینه، برند و موارد دیگر بوده که تأثیر زیادی در دریافت تصاویر دوربین مداربسته دارد. در ادامه به بررسی مزایای این دستگاه ویژه و همچنین نکاتی که در هنگام خرید بایستی مورد توجه قرار گیرد پرداخته‌ایم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

دستگاه DVR چیست؟

قبل از بررسی راهنمای خرید دستگاه DVR لازم است با این دستگاه و ویژگی‌های آن آشنا شوید، دستگاه دیجیتالی ضبط تصاویر ویدیویی یک دستگاه الکترونیکی بوده و با دریافت تصاویر اچ‌دی یا آنالوگ از دوربین مداربسته آن‌ها را تبدیل به داده‌های دیجیتالی قابل ثبت بر روی هارد دیسک می‌کند. این دستگاه‌های ویژه با توجه به حجم داده‌ها و تعداد کانال‌ها از یک یا چند هارد دیسک پشتیبانی می‌کنند. علاوه ‌بر موارد ذکر شده دستگاه DVR با اتصال به اینترنت تصاویر ضبط شده را به شکل بازپخش در فضای وب نمایش می‌دهد.

دستگاه DVR چیست؟

پیشنهاد خرید

پکیج 12 کانال 5 مگاپیکسل dvr

12,585,000 تومان12,585,000 تومانخرید کنید

اهمیت دستگاه دی‌وی‌آر

از آنجایی‌ که امروزه در اکثر اماکن عمومی و ساختمان‌ها از دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شود، دستگاه‌های دی‌وی‌آر نیز نقش حیاتی و بسیار مهمی را در افزایش سطح امنیت ایفا می‌کنند. همان‌طور که ذکر شد این دستگاه‌ها امکان ضبط و نگهداری تصاویر جهت پیشگیری از حوادث را فراهم می‌کنند. در جهت بررسی راهنمای خرید دستگاه DVR در ادامه اهمیت استفاده از این دستگاه‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

 • شناسایی و پیشگیری از حوادث ناخواسته

دی‌وی‌آرها برای شناسایی دقیق سرقت و سایر تخلفات با ضبط ویدئوها و تصاویر باکیفیت به کار می‌روند. این اطلاعات به مسئولان کمک می‌کند تا در سریع‌ترین زمان ممکن پیشگیری‌های لازم را انجام دهند.

 • ایجاد احساس امنیت

با نصب این دستگاه احساس امنیت به‌خصوص در مکان‌های بدون حفاظت افزایش می‌یابد و باعث آگاهی کاربران از رفتار مشکوک و خطرات پیرامون می‌شود.

 • افزایش کیفیت نظارت

از آنجایی ‌که به وسیله دستگاه دی‌وی‌آر امکان نظارت هم‌زمان چند نقطه از محیط وجود دارد، پوشش گسترده‌تر باعث بالا رفتن کیفیت نظارت نیز می‌شود.

در حالت کلی دستگاه‌های DVR به‌ عنوان ابزاری قدرتمند در جهت افزایش اطمینان و امنیت مردم طراحی شده‌اند.

اهمیت دستگاه دی‌وی‌آر

پیشنهاد خرید

دستگاه DVR داهوا مدل DH-XVR5116HS-I3

8,020,000 تومان8,020,000 تومانخرید کنید

راهنمای خرید دستگاه DVR

دی‌وی‌آرها به‌ عنوان قلب سیستم‌های نظارتی شناخته می‌شوند، چرا که تمام دوربین‌های مداربسته به این دستگاه‌های ضبط متصل شده و تصاویر را روی دستگاه ذخیره می‌کنند. علاوه ‌بر این هاردها نیز در داخل دستگاه DVR تعبیه می‌شوند. با توجه به موارد گفته شده لازم است راهنمای خرید دستگاه DVR را با دقت بررسی کرده و محصولی با کیفیت و متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید که عملکرد دستگاه‌ DVR خریداری شده تأثیر زیادی بر روی کل دستگاه دارد و همچنین در سیستم حفاظتی و هزینه نهایی نیز موثر خواهد بود؛ در همین راستا سعی داریم نکات قابل توجه در هنگام خرید را به صورت گام‌به‌گام بررسی کنیم که این نکات شامل موارد زیر هستند:

برند دستگاه DVR

اولین نکته‌ای که در بررسی راهنمای خرید دستگاه DVR بایستی مورد توجه قرار گیرد برند دستگاه است؛ چرا که امروزه دستگاه‌های بی‌نام‌ونشان فراوانی در بازار وجود دارند و شما با خرید این دستگاه‌ها نمی‌توانید از کیفیت بالای تصاویر و ویدئوهای خود مطمئن شوید.

تعداد کانال دستگاه DVR

از دیگر نکات مهم و قابل توجه در خرید دستگاه دی‌وی‌آر تعداد کانال‌های دستگاه است. شما باید تعداد دوربین‌های مداربسته‌ای که می‌خواهید به دستگاهتان نصب کرده را مشخص و سپس بر اساس آن دستگاه خود را انتخاب کنید. بد نیست بدانید که DVRها دارای کانال‌های 1، 4، 8، 16، 32 و 64 هستند. توصیه می‌شود که تعداد کانالی که انتخاب می‌کنید از تعداد دوربین‌هایتان بیشتر باشد تا در صورت نیاز به دوربین‌های بیشتر، مجبور به تعویض دستگاه DVR نشوید.

تعداد کانال‌های ورودی صدا نیز اهمیت بسیار زیادی دارند و در اکثر دستگاه‌ها تنها یک کانال صدا تعبیه شده است؛ به همین جهت بایستی در هنگام خرید به کانال صدا نیز توجه داشته باشید.

تعداد کانال دستگاه DVR

راهنمای خرید دستگاه DVR و توجه به سرعت ضبط تصاویر

سرعت ضبط تصاویر که با واحد فریم بر ثانیه اندازه‌گیری می‌شود، تأثیر بسیار زیادی در تصویر نهایی دارد و هر چه این عدد بالاتر باشد، تصویر از کیفیت بیشتری نیز برخوردار خواهد بود؛ به ‌عنوان مثال اگر سرعت ضبط صدا در دستگاه 8 کانال 160FPS را در نظر بگیریم، سرعت ضبط تصاویر در هر دوربین 20FPS خواهد شد.

ظرفیت هارد در دستگاه DVR

با توجه به ذخیره تصاویر در هارد دیسک‌هایی که در دستگاه دی‌وی‌آر قرار دارند، لازم است هارد شما ظرفیت بیشتری داشته باشد؛ چرا که در صورت پر شدن دستگاه، تصاویر قبلی به شکل خودکار حذف می‌شوند. در راهنمای خرید دستگاه DVR توجه داشته باشید که برخی از دستگاه‌ها توانایی حذف تصاویر قبل و ضبط تصاویر جدید را ندارند؛ از این ‌رو هیچ تصویری نیز ضبط و ذخیره نخواهد شد. در حالت کلی عواملی که بر پر شدن هارد تأثیر دارند عبارتند از:

 • ظرفیت هارد
 • تعداد دوربین‌های متصل
 • سرعت FPS (سرعت بیشتر کیفیت تصاویر بالاتری را ارائه می‌دهد و در نهایت هارد نیز سریع پر می‌شود)

راهنمای خرید دستگاه DVR و توجه به قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از DVR

امکان تهیه نسخه پشتیبان بسیار تأثیرگذار است؛ زیرا در صورت بروز حوادث بایستی نسخه‌ای را به پلیس تحویل دهید. بک‌آپ‌گیری از دو طریق انجام می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

بک آپ گرفتن توسط CD یا DVD: اگر دستگاه شما دارای CD/DVD Writer باشد، می‌توانید بدون خطر ویروسی شدن از اطلاعات بک‌آپ بگیرید.

بک آپ گرفتن با USB: در صورتی که دستگاه شما امکان اتصال به USB را داشته باشد، می‌توانید از این روش استفاده کنید.

راهنمای خرید دستگاه DVR و توجه به قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از DVR

توجه به کیفیت ضبط تصاویر دوربین های مداربسته در دستگاه DVR

مطابق راهنمای خرید دستگاه DVR بایستی همخوانی کیفیت تصاویر دوربین مداربسته را با دستگاه DVR در نظر بگیرید؛ به ‌عنوان مثال اگر دوربین شما توانایی ضبط با کیفیت 8 مگاپیکسل را دارد و دستگاهتان نهایتاً از 4 مگاپیکسل پشتیبانی می‌کند، تصاویر نهایی با 4 مگاپیکسل منتشر شده و کیفیت پایینی خواهند داشت.

نکته قابل توجه در مورد پخش تصاویر در دستگاه‌های DVR این بوده که اگر عبارت Dual Stream روی دستگاه وجود داشت بدین معنی خواهد بود که دستگاه شما توانایی پخش به دو صورت را دارد که حالت اول مشاهده تصاویر روی خود دستگاه و حالت فرعی و دوم دیدن تصاویر روی کامپیوتر و موبایل است.

توجه به نرم افزار انتقال تصویر

در هنگام خرید دستگاه دی‌وی‌آر لازم است به نرم‌افزارهای موجود در دستگاه توجه داشته باشید، اکثر برندهای محبوب دارای نرم‌افزارهای اختصاصی هستند تا بتوانند خدمات بهتری را ارائه دهند. این نرم‌افزارها در کنترل از راه دور، قابلیت اتصال به اینترنت و ویژگی‌های مختلفی کاربرد دارند.

راهنمای خرید دستگاه DVR و امکانات موجود در دستگاه

امکانات موجود در دستگاه‌ها به شما کمک می‌کنند که از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار شوید؛ به‌ عنوان مثال اتصال سنسورهای تشخیص می‌توانند به دیرتر پر شدن هارد کمک کنند. از دیگر امکاناتی که بایستی در خرید دستگاه مورد توجه قرار دهید می‌توان به امکان اتصال کابل HDMI، خروجی تصویر FULL HD,ULTRA HD، اتصال موس بی‌سیم و… اشاره کرد.

بررسی نوع سیستم دستگاه DVR

امروزه دستگاه‌های دی‌وی‌آر در انواع سیستم‌های مختلف و پیشرفته طراحی می‌شوند؛ در جهت راهنمای خرید دستگاه DVR انواع سیستم‌ها را معرفی کرده‌ایم:

 • HDTVI
 • HDCVI
 • HDSDI
 • AHD

با توجه به سیستم‌های مختلف لازم است در هنگام انتخاب دستگاه به همخوانی دوربین مداربسته خود با دستگاه DVR دقت داشته باشید.

راهنمای خرید دستگاه DVR و توجه به خروجی‌های تصویر

توجه به خروجی‌های دستگاه از دیگر نکات مهم در هنگام خرید دستگاه‌های دی‌وی‌آر به شمار می‌آید و بایستی توجه کنید که نوع خروجی که انتخاب می‌کنید با نیازهایتان مطابقت داشته باشد. در ادامه به بررسی انواع خروجی‌ها پرداخته‌ایم:

خروجی CVBS: یک خروجی آنالوگ بوده که به واسطه فیش BNC کابل را به آن منتقل می‌کنند. توجه داشته باشید که این نوع از خروجی در دستگاه‌های جدید به کار نمی‌رود.

خروجی HDMI: جدیدترین نسل خروجی بوده که صدا و تصویر را با کیفیت بسیار بالایی به شکل هم‌زمان منتقل می‌کند.

خروجی VGA: با به‌کارگیری این خروجی تصاویر را به خوبی بر روی تلویزیون و مانیتور می‌توانید مشاهده کنید.

راهنمای خرید دستگاه DVR و توجه به خروجی‌های تصویر

پیشنهاد خرید

دستگاه ذخیره ساز ویدئویی داهوا مدل XVR1b08

2,300,000 تومان2,300,000 تومانخرید کنید

سخن پایانی

دستگاه‌های دی‌وی‌آر به ‌عنوان قلب سیستم‌های نظارتی برای برقراری امنیت بیشتر و دریافت تصاویر با جزئیات بیشتر طراحی شده‌اند و افرادی که دوربین‌های مداربسته را در منازل و مکان‌های مختلف به کار می‌برند، لازم است از این دستگاه استفاده کنند تا داده‌ها را به راحتی ذخیره کرده و جهت انتقال تصاویر نیز از آن بهره‌مند شوند. با توجه به تنوع بی‌نظیر این دستگاه‌ها لازم است قبل از انتخاب دستگاه راهنمای خرید دستگاه DVR را به صورت کامل مطالعه کرده تا بتوانید متناسب‌ترین دستگاه را با نیازهای خود خریداری کنید.

نکاتی که باید در هنگام خرید مورد توجه قرار دهید شامل مواردی مانند برند دستگاه‌، توجه به سرعت ضبط، توجه به هم‌خوانی کیفیت تصاویر دوربین مداربسته و دستگاه دی‌وی‌آر، ظرفیت هارد به کار رفته، تعداد کانال‌ها، نوع سیستم، نوع خروجی و… هستند. قابل ذکر است که همخوانی دستگاه با دوربین مداربسته بسیار مهم بوده و تأثیر بسیار زیادی در کیفیت خریدتان دارد. همچنین در نظر داشته باشید که در هنگام خرید بایستی به اعتبار فروشگاه نیز توجه کنید، تاپ دوربین می‌تواند به ‌عنوان یکی از فروشگاه‌های تخصصی در زمینه دوربین‌های مداربسته انتخاب مناسبی برای شما به حساب آید.

پیشنهاد خرید

دستگاه ضبط dvr چهار کاناله 1080N AHD

1,840,000 تومان1,425,000 تومانخرید کنید

سوالات متداول

 • نکات مهم در هنگام خرید دستگاه‌های DVR شامل چه مواردی می‌شود؟

راهنمای خرید دستگاه DVR شامل مواردی مانند توجه به تعداد کانال‌ها، تعداد هارد، برند دستگاه، کیفیت تصاویر و… است.

 • مزایای دستگاه دی‌وی‌آر چیست؟

ایجاد امنیت بالا، توانایی دریافت تصاویر با جزئیات و کیفیت بیشتر، نگهداری و ذخیره داده‌ها، اتصال به اینترنت و بازپخش تصاویر و… .

 • چرا دستگاه DVR را از تاپ دوربین بخرم؟

فروشگاه اینترنتی تاپ‌ دوربین با ارائه طیف وسیعی از دستگاه‌های باکیفیت و اورجینال و همچنین پشتیبانی 24 ساعته بهترین روش برای خرید به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید:

دوربین مداربسته AHD چیست؟

مقایسه دستگاه‌های NVR و DVR از نظر ظاهری و فنی

علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

با پر فروش ترین دوربین های مداربسته آشنا شوید