مقالات

علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

دوربین‌های مداربسته بخش مهمی از سیستم امنیتی و نظارتی در هر فضایی هستند و بخش‌های مختلفی دارند. وجود خطا در هارددیسک DVR یا ضبط‌کننده ویدیوی شبکه (NVR) دوربین مداربسته یا سوختن آن‌ها اتفاق غیرمعمولی نیست؛ اما اینکه بدانید علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم ؟ به شما در حل این مشکل و حتی پیشگیری از وقوع آن کمک زیادی خواهد کرد.

در واقع اگر تصویری توسط دوربین مداربسته شما ضبط نمی‌شود یا با اختلال جدی در این امر مواجهه هستید، یکی از احتمالات، سوختن DVR است. در ادامه این مطلب از مجله تاپ دوربین به سراغ دلایل بروز این مشکل و روش‌های پیشگیری از وقوع آن رفته‌ایم.

بررسی 10 مورد از دلایل اصلی سوختن DVR

تصاویری که یک دوربین مدار بسته ضبط می‌کند، از طریق کابل به دستگاه ضبط که یکی از مدل‌های DVR یا NVR  است منتقل می‌شود. اگر به هر دلیلی این دستگاه ضبط یا دوربین بسوزد، شما قادر به مشاهده یا ثبت تصاویر نخواهید بود. DVR دستگاه ضبط تصاویر هم مانند دیگر دستگاه‌های ضبط ویدئویی و هر وسیله برقی عمر مفید خود را دارد و برخی مسائل باعث کاهش عمر و سوختن آن می‌شود که عبارت‌اند از:

بررسی 10 مورد از دلایل اصلی سوختن DVR

1.    نوسانات برق

اگر می‌خواهید بدانید که اصلی‌ترین علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم ؟ پیش از هر چیزی باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که افزایش ناگهانی ولتاژ می‌تواند عمر هر دستگاه الکترونیکی را کم کند. DVR یا همان دستگاه آنالوگ ضبط تصاویر هم از این قضیه جدا نیست و نوسانات برق می‌تواند به منبع تغذیه و دوربین‌های متصل آسیب برساند. برای همین استفاده از محافظ برق برای جلوگیری از آسیب ناشی از نوسانات برق بسیار مهم است.

2.    بارگذاری بیش ‌از حد

یکی دیگر از دلایل اصلی سوختن DVR اتصال تعداد زیادی دوربین یا دستگاه‌هایی است که بیش از ظرفیت منبع تغذیه هستند. این امر می‌تواند منجر به بارگذاری بیش ‌از حد و اختلال جدی در عملکرد یا خاموش شدن منبع تغذیه شود. همچنین سوختن دی وی آر را هم در پی دارد.

3.    اتصال کوتاه

مورد دیگری که در پاسخ به سوال علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم ؟ باید به آن اشاره کرد سیم‌کشی معیوب یا کانکتورهای آسیب‌دیده است. این امر می‌تواند منجر به اتصال کوتاه شود که برای منبع تغذیه و دوربین‌های متصل خطر ایجاد می‌کند. بازرسی و تعمیر منظم سیم‌کشی‌ها می‌تواند به شناسایی و حل مشکل اتصال کوتاه کمک کند.

4.    گرما و دمای بالا

تهویه ناکافی یا نصب دوربین مداربسته در محیط نامناسب می‌تواند منجر به تجمع گرما و بالا رفتن دما در منبع تغذیه دوربین مداربسته شود. این امر به ‌طور بالقوه باعث گرمای بیش ‌از حد و مشکلاتی در عملکرد می‌شود که یکی از اصلی‌ترین دلایل سوختن دی وی آر و هر دستگاه الکتریکی است که در خانه یا محل کار خود دارید. برای همین باید از تهویه درست محیط و گرم نشدن منبع تغذیه اطمینان حاصل کنید.

5.    مسائل مربوط به عدم سازگاری منبع تغذیه با ولتاژ مورد نیاز

برای یافتن پاسخ این سوال که علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم ؟ اطمینان از سازگاری منبع تغذیه با ولتاژ مورد نیاز دوربین‌ها و سایر دستگاه‌های موجود در سیستم دوربین مداربسته ضروری است. عدم تطابق ولتاژها می‌تواند منجر به آسیب یا خرابی تجهیزاتی چون دی وی آر شود.

مسائل مربوط به عدم سازگاری منبع تغذیه با ولتاژ مورد نیاز

6.    وجود رطوبت و گرد‌و‌غبار

یکی از نکاتی که برای نصب دوربین مداربسته و قرار دادن تجهیزات آن در محیط باید توجه داشت، جلوگیری از گردوغبار گرفتن دستگاه یا مرطوب شدن آن است. رطوبت موجب آب‌خوردگی یا نم گرفتن آن می‌شود و گردوغبار هم عمر مفید آن را کاهش می‌دهد که در نهایت ممکن است باعث سوختن آن شود. استفاده از رک برای دستگاه مانع رطوبت گرفتن یا نفوذ گردوغبار به آن خواهد شد. همچنین هرگونه انسداد، گرد‌و‌غبار یا زباله را از دهانه تهویه دستگاه پاک کرده و در صورت لزوم از مکانیسم‌های خنک‌کننده اضافی مانند فن‌ها یا سینک‌های حرارتی استفاده کنید.

7.    قطعات معیوب یا آسیب‌دیدگی کابل‌ها

اگر دوست دارید بدانید که علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم ؟ توجه به این نکته ضروری است که مانند هر دستگاه الکترونیکی، دی وی آر نیز گاهی در طول زمان دچار خرابی قطعات می‌شود. اگر با مشکلات مداوم در ضبط تصاویر مواجه شده‌اید یا به یک قطعه معیوب مشکوک هستید، ممکن است برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید.

همچنین مدیریت نادرست کابل می‌تواند منجر به آسیب دیدن آن‌ها شود که بر عملکرد و قابلیت اطمینان منبع تغذیه تأثیر می‌گذارد. به‌ طور مرتب کابل‌ها را بررسی و سازمان‌دهی کنید تا از هرگونه مشکلی جلوگیری شود.

8.    فاصله زیاد از منبع تغذیه

یکی دیگر از دلایلی که باعث سوختن دستگاه دی وی آر خواهد شد این است که دستگاه شما تا منبع تغذیه فاصله استاندارد نداشته باشد یا دور از آن قرار بگیرد. در واقع برای نصب برخی از دوربین‌های مداربسته از کابل‌‌های بسیار بلند استفاده می‌‌شود که برای جلوگیری از هر مشکلی با چنین طول کابلی سطح ولتاژ بالا می‌رود. این کار باعث می‌شود تا به دستگاه‌های نزدیک‌تر چون دی وی آر آسیب وارد شده و باعث سوختگی آن شود.

9.    قطعی مکرر برق

قطع برق خارجی در صورت عدم وجود منبع تغذیه پشتیبان می‌تواند عملکرد سیستم دوربین مداربسته را مختل کند و جواب سوال شما یعنی ” علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم ؟” باشد. استفاده از یک UPS (منبع تغذیه بدون وقفه) برای تأمین برق پشتیبان در هنگام قطعی از بروز چنین مشکلی پیشگیری خواهد کرد.

10. خرید از برندهای متفرقه

یکی از نکات مهم که در عمر مفید دی وی آر اثر می‌گذارد، کیفیت پایین دستگاه است. در واقع کیفیت دستگاه تا حد زیادی به‌ برند سازنده آن بستگی خواهد داشت. دستگاه‌های بی‌‌کیفیت که تولید برندهای ناشناس هستند در اغلب موارد پس از مدتی دچار خرابی یا مشکل خواهند شد. برای همین توصیه می‌شود که هنگام انتخاب دستگاه دی وی آر و خرید آن به کیفیت و برند توجه کنید.

نکات مهم برای جلوگیری از سوختن دی وی آر

نکات مهم برای جلوگیری از سوختن دی وی آر

در این مطلب سعی داریم تا به این سوال مهم که علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟ بپردازیم. بعد از پرداختن به علل بروز این مشکل نوبت به راه‌های جلوگیری از بروز آن می‌رسد که عبارت‌اند از:

  1. اتصالات برق را بررسی کنید: مطمئن شوید که همه اتصالات برق ایمن و به‌ درستی وصل شده‌اند. گاهی اوقات، شل بودن اتصالات یا آسیب‌دیدگی کابل می‌تواند علت سوختن DVR باشد. کابل‌ها را برای هرگونه علائم آسیب‌دیدگی، مانند بریدگی یا فرسودگی بررسی کنید. کابل‌های آسیب‌دیده می‌توانند کارکرد منبع تغذیه را مختل کنند و نیاز به تعویض داشته باشند.
  2. تنظیم مجدد منبع تغذیه: اگر متوجه قطع ناگهانی برق شدید، منبع تغذیه را ریست کنید. منبع تغذیه را خاموش کرده و آن را از برق بکشید. چند دقیقه صبر کرده و دوباره آن را وصل کنید.
  3. تست با دوربین‌های مختلف: دوربین دیگری را به DVR وصل کنید تا مشخص شود آیا مشکل مربوط به دوربین است یا نه. اگر دوربین خوب کار کند، ممکن است دوربین اصلی نیاز به تعویض داشته باشد و دیگر نیازی نیست به دنبال علت سوختن DVR باشید.
  4. دفترچه راهنمای دستگاه را بررسی کنید: برای نحوه صحیح استفاده از دی وی آر و عیب‌یابی آن به دفترچه یا کتابچه راهنمای آن مراجعه کنید. ممکن است دستورالعمل‌های خاصی را برای حل برخی مسائل رایج در آن ذکر شده باشد.
  5. از تهویه محیط مطمئن شوید: اگر متوجه دمای بالای دستگاه خود شده‌اید از تهویه و خنک شدن دستگاه خود مطمئن شوید که باعث می‌شود از سوختن دی وی آر جلوگیری شود.
  6. از رک استفاده کنید: استفاده از رک برای سیستم دوربین مداربسته باعث می‌شود تا رطوبت و گردوغبار به دستگاه شما نرسد و باعث سوختن آن نشود.

نکات مهم برای جلوگیری از سوختن دی وی آر

پیشنهاد خرید

دوربین مینی اسپید دام 2 مگاپیکسل

1,370,000 تومان1,147,000 تومانخرید کنید

سخن پایانی

علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟” این سوالی است که گاهی ذهن هر فرد استفاده‌کننده از سیستم امنیتی را درگیر خود می‌کند. در این مطلب به تمامی مشکلاتی که ممکن است باعث سوختن دی وی آر شود پاسخ دادیم. همچنین راه‌های پیشگیری از آن نیز به ‌صورت کامل بررسی شد. با این‌ وجود ممکن است دلایل تخصصی باعث بروز این مشکل شود و برای حل آن نیاز به تعویض قطعه یا خرید یک دستگاه جدید باشد. در این صورت بهتر است از یک متخصص در این زمینه راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

سوالات متداول

  • اصلی‌ترین علت سوختن DVR چیست و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

افزایش ناگهانی ولتاژ می‌تواند عمر هر دستگاه الکترونیکی را کم کند. دستگاه ضبط دوربین مداربسته تصاویر DVR هم از این قضیه جدا نیست و نوسانات برق ممکن است به منبع تغذیه و دوربین‌های متصل آسیب برساند.

  • چگونه می‌توانم از آسیب رساندن نوسانات برق به منبع تغذیه دوربین مداربسته خود جلوگیری کنم؟

برای محافظت از منبع تغذیه یا دی وی آر خود در برابر نوسانات برق، از یک محافظ برق یا منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) استفاده کنید. این دستگاه‌ها به تنظیم و تثبیت برق ورودی کمک می‌کنند و از آسیب‌های ناشی از افزایش ولتاژ جلوگیری خواهند کرد.

  • چه کارهای برای جلوگیری از بروز مشکل سوختن DVR انجام دهم؟

برای جلوگیری از سوختن DVR باید اقداماتی انجام دهید که شامل بازرسی منظم اتصالات و کابل‌ها برای بررسی آسیب فیزیکی، تمیز کردن منبع تغذیه و محیط اطراف آن، بررسی منافذ تهویه، نظارت بر ولتاژ خروجی و پیروی از برنامه تعمیر و نگهداری توصیه ‌شده توسط سازنده است.

  • اگر دی وی آر بیش ‌از حد گرم شود، چه کاری باید انجام دهم؟

اگر متوجه شدید که دی وی آر سیستم امنیتی شما بیش ‌از حد گرم می‌شود، اطمینان حاصل کنید که تهویه و جریان هوا مناسب است. هرگونه انسداد، گرد‌و‌غبار یا زباله را از دهانه تهویه دستگاه پاک کرده و در صورت لزوم از مکانیسم‌های خنک‌کننده اضافی مانند فن‌ها یا سینک‌های حرارتی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه چه تفاوتی دارند؟

مقایسه دستگاه‌های NVR و DVR از نظر ظاهری و فنی

انواع دستگاه ضبط یا رکوردر دوربین مداربسته