مقالات

با انواع دزدگیر اماکن و کاربرد های آن آشنا شوید

با انواع دزدگیر اماکن و کاربرد های آن آشنا شوید

اگر تا به حال دزدی از منزل یا دفتر کار خود را تجربه کرده‌اید، می‌دانید که چنین اتفاقی چقدر می‌تواند دردسرساز و ناامیدکننده باشد. هزینه‌های جایگزین کردن وسایل دزدیده ‌شده به کنار، مراجعه به پلیس و دنبال کردن روند قضایی آن یک فرآیند طولانی ‌مدت و خسته‌ کننده است که اکثر افراد در اواسط آن ناامید می‌شوند و دزد را به حال خود رها می‌کنند. با توجه به این مسائل، می‌توان گفت همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و تنها با خرید دزدگیر مناسب می‌توان از بروز چنین دردسرهایی جلوگیری کرد؛ اما انواع دزدگیر اماکن با توجه به نوع کاربری و پیچیدگی سیستم، بسیار متفاوت هستند و مزایا و معایب خاص خود را دارند.

اگر به دنبال خرید دزدگیر اماکن خوب و قابل اطمینان برای منزل یا محل کار خود هستید، این مقاله را از دست ندهید. در ادامه با ما همراه باشید تا به مقایسه انواع دزدگیر اماکن و مزایا و معایب آن‌ها بپردازیم.

پیشنهاد خرید

دوربین ثبت وقایع خودرو مدل GPS – 4G

7,800,000 تومان7,800,000 تومانخرید کنید

انواع دزدگیر اماکن

به طور کلی، انواع دزدگیر اماکن را می‌توان بر اساس نحوه اتصال به دو دسته مختلف تقسیم‌بندی کرد. هردوی این مدل‌ها به شیوه خاص خود به محافظت از منزل یا محل کار در برابر سرقت و سایر انواع جرم کمک می‌کنند:

دزدگیر اماکن سیمی

این نوع دزدگیرها به سیستم برق خانه متصل می‌شوند و معمولاً نیاز به نصب توسط یک فرد حرفه‌ای دارند. دزدگیر سیمی از یک کنترل پنل مرکزی تشکیل شده که با استفاده از سیم به سنسورهای مختلف در سراسر خانه متصل می‌شود. این سنسورها ممکن است شامل سنسورهای در و پنجره، حسگر تشخیص حرکت و سایر انواع سنسورها باشند. هنگامی که یکی از سنسورها فعال شود، یک سیگنال الکتریکی به کنترل پنل ارسال می‌کند که زنگ هشدار را فعال کرده یا هشدار را برای پلیس و سایر نهادها می‌فرستد. دزدگیرهای سیمی به دلیل قابلیت اطمینان و پایداری طولانی‌ مدت شهرت دارند، اما نصب آن‌ها نسبت به انواع دیگر سیستم‌ها گران‌تر است.

دزدگیر اماکن سیمی

دزدگیر اماکن بی‌سیم

دزدگیرهای بی‌سیم یکی دیگر از انواع دزدگیر اماکن هستند که از سیگنال‌های فرکانس رادیویی برای برقراری ارتباط بین سنسورها و کنترل پنل استفاده می‌کنند. سنسورها معمولاً با باتری کار کرده و می‌توانند در هر جایی از خانه بدون نیاز به دریل کردن یا سیم‌کشی قرار بگیرند. هنگامی که یک سنسور فعال شود، سیگنالی را به کنترل پنل ارسال می‌کند که زنگ هشدار را فعال کرده یا هشدار را برای پلیس و سایر نهادها می‌فرستد. نصب سیستم‌های بی‌سیم نسبتاً آسان بوده و معمولاً ارزان‌تر از سیستم‌های سیمی است؛ اما از سوی دیگر، سیستم‌های دزدگیر بی‌سیم ممکن است در مناطق دارای سیگنال‌های رادیویی ضعیف دچار مشکل شوند.

برخی از دزدگیرهای اماکن سیمی و بی‌سیم، دوربین‌ها یا سایر تجهیزات نظارتی را نیز در بر می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر شامل ویژگی‌هایی مانند دسترسی از راه دور و کنترل با استفاده از اپلیکیشن می‌شوند. انتخاب نوع سیستم مناسب برای منزل یا محل کار شما، به نیازها و بودجه‌تان بستگی دارد.

دزدگیر اماکن بی‌سیم

پیشنهاد خرید

دوربین دو لنزه سیمکارتی ۵ مگاپیکسل v380

3,250,000 تومان2,980,000 تومانخرید کنید

مقایسه انواع دزدگیر اماکن

اما اگر بخواهیم انواع دزدگیر اماکن را به شکل جزئی‌تری بررسی کنیم، با مدل‌های متنوعی مواجه می‌شویم که هر کدام مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارند. در ادامه برخی از رایج‌ترین انواع آن را آورده‌ایم:

دزدگیر اماکن آژیری

دزدگیر اماکن آژیری یک دستگاه امنیتی است که هنگام وقوع سرقت، صاحبان خانه یا نگهبان و همسایگان را مطلع می‌سازد. این دزدگیرها معمولاً از یک کنترل پنل، چندین حسگر و یک آژیر با صدای بلند تشکیل می‌شوند که هنگام ورود مهاجم به صدا در می‌آید.

کنترل پنل، مغز سیستم است و وظیفه نظارت بر سنسورها و فعال کردن آژیر را بر عهده دارد. سنسورها روی درها و پنجره‌ها قرار می‌گیرند و در صورت باز شدن یا شکستن، به کنترل پنل سیگنال می‌فرستند. برخی از سیستم‌ها همچنین دارای حسگرهای تشخیص حرکت هستند که حرکت دزد در فضای منزل یا محل کار را تشخیص می‌دهند. هنگامی که دزد وارد می‌شود و یک سنسور را فعال می‌کند، کنترل پنل آژیر را به صدا در می‌آورد. آژیر معمولاً صدای بسیار بلندی دارد که صاحب خانه و همسایگان را مطلع می‌سازد. برخی از انواع دزدگیر اماکن آژیری همچنین دارای یک چراغ پرنور هستند که هنگام به صدا درآمدن آژیر چشمک می‌زند.

مزایا:

 • صدای بلند و جلب توجه دزدگیر آژیری می‌تواند یک عامل بازدارنده موثر برای سارقان باشد، زیرا توجه اطرافیان را به محل سرقت جلب می‌کند و احتمال دستگیر شدن سارق را افزایش می‌دهد.
 • دزدگیرهای آژیری معمولاً مقرون به صرفه‌تر از سایر انواع دزدگیر مانند دزدگیرهای سیم‌کارتی و هوشمند هستند.
 • نصب اکثر مدل‌های دزدگیر آژیری را می‌توان به راحتی و بدون نیاز به کمک گرفتن از نصاب حرفه‌ای انجام داد.

معایب:

 • برخی از انواع دزدگیر اماکن آژیری در صورت رد شدن حیوان خانگی و سایر عوامل غیر تهدیدآمیز به صدا در می‌آیند. این می‌تواند منجر به استرس و ناراحتی غیرضروری برای صاحب خانه شود.
 • دزدگیرهای آژیری فقط از مناطقی که سنسور در آن‌ها نصب شده محافظت می‌کنند. این یعنی سارقان ممکن است بتوانند از طریق سایر نقاط ورودی مانند پنجره‌ها یا درهای بدون سنسور وارد شوند.

دزدگیر اماکن آژیری

دزدگیر اماکن سیم کارتی

دزدگیر اماکن سیم کارتی نوعی دزدگیر بی‌سیم است که از سیم‌کارت برای برقراری ارتباط با پلیس یا تلفن همراه صاحب خانه استفاده می‌کند. این سیستم‌ها نیز معمولاً از یک کنترل پنل، چندین سنسور و یک سیم‌کارت تشکیل می‌شوند که در کنترل پنل قرار می‌گیرد. سنسورها روی درها و پنجره‌ها نصب شده و زمان باز شدن یا شکستن، به کنترل پنل سیگنال می‌فرستند.

هنگامی که سارق وارد می‌شود و حسگر را فعال می‌کند، کنترل پنل با استفاده از سیم کارت به پلیس یا تلفن همراه صاحب خانه هشدار می‌فرستد. این هشدار می‌تواند به صورت پیامک، تماس تلفنی یا نوتیفیکیشن اپلیکیشن باشد. همچنین دزدگیر سیم کارتی را می‌توان از راه دور با استفاده از اپلیکیشن گوشی کنترل کرد. این به صاحب خانه اجازه می‌دهد تا سیستم را روشن یا خاموش کنند، هشدارها را دریافت کرده و از هر نقطه با اتصال به اینترنت وضعیت سیستم را تحت نظر داشته باشند. این مدل از انواع دزدگیر اماکن معمولاً از اینترنت همراه برای ارسال هشدار استفاده می‌کند. این امر نیاز به اتصال به تلفن ثابت یا اینترنت وای فای را از بین می‌برد و آن را به گزینه‌ای مناسب برای مکان‌هایی تبدیل می‌کند که به این خدمات دسترسی ندارند.

مزایا:

 • دزدگیرهای سیم‌کارتی را می‌توان از راه دور با استفاده از یک اپلیکیشن کنترل کرد.
 • دزدگیرهای سیم‌کارتی از اینترنت همراه برای ارسال هشدار استفاده می‌کنند. این امر نیاز به اتصال به تلفن ثابت یا اینترنت را از بین می‌برد.
 • دزدگیرهای سیم‌کارتی معمولاً به راحتی نصب می‌شوند و نیازی به نصاب حرفه‌ای ندارند.
 • دزدگیرهای سیم‌کارتی می‌توانند هشدارها را به تلفن همراه صاحب خانه ارسال کنند و درباره حادثه‌ای که در حال وقوع است اطلاعاتی ارائه دهند.

معایب:

 • دزدگیرهای سیم‌کارتی معمولاً برای خرید بسته اینترنت و نظارت از راه دور به هزینه ماهانه نیاز دارند.
 • دزدگیرهای سیم‌کارتی که به اینترنت متصل هستند ممکن است در برابر هک آسیب‌پذیر باشند که می‌تواند امنیت سیستم را به خطر بیندازد.

دزدگیر اماکن سیم کارتی

دزدگیر اماکن با سیستم آلارم از طریق خط ثابت تلفن

دزدگیر اماکن با سیستم آلارم از طریق خط تلفن ثابت یکی دیگر از انواع دزدگیر اماکن با اتصال سیمی است که از خط تلفن برای ارسال هشدار به پلیس یا تلفن همراه صاحب خانه استفاده می‌کند. این نوع دزدگیر سال‌ها است که یک انتخاب محبوب بوده و هنوز هم توسط برخی از افراد استفاده می‌شود.

این دزدگیر از یک کنترل پنل، چندین سنسور و اتصال خط تلفن ثابت تشکیل می‌شود. هنگامی که سارق وارد شده و یک سنسور را فعال می‌کند، کنترل پنل از خط تلفن ثابت برای برقراری تماس با پلیس یا تلفن صاحب خانه استفاده کرده و یک پیام از پیش ضبط شده را پخش می‌کند. دزدگیر اماکن با سیستم آلارم از طریق خط تلفن ثابت همچنین ممکن است دارای ویژگی‌هایی مانند آژیر یا چراغ پرنور برای هشدار به صاحب خانه و همسایه‌ها باشد.

مزایا:

 • دزدگیر‌های متصل به تلفن ثابت به طور کلی قابل اعتماد هستند و سال‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها از اتصال سیمی استفاده می‌کنند و به اپراتور سیم‌کارت یا اینترنت متکی نیستند.
 • استفاده از دزدگیر‌های متصل به تلفن ثابت به طور کلی آسان‌تر بوده و نیاز به حداقل راه‌اندازی دارند.
 • این دزدگیرها معمولاً مقرون به صرفه‌تر از سایر انواع دزدگیر اماکن مانند سیستم‌های بی‌سیم یا متکی به سیم‌کارت هستند.
 • برخلاف سیستم‌های بی‌سیم یا سیم‌کارتی، دزدگیر‌های متصل به تلفن ثابت معمولاً به هزینه ماهانه خاصی نیاز ندارند.

معایب:

 • سیستم‌های متصل به تلفن ثابت قابلیت نظارت از راه دور را ارائه نمی‌دهند.
 • این نوع دزدگیرها برای برقراری تماس به خط تلفن متکی هستند. در صورت قطعی برق یا خط تلفن، سیستم ممکن است نتواند با شماره‌های مشخص‌ شده ارتباط برقرار کند.

دزدگیر اماکن با سیستم آلارم از طریق خط ثابت تلفن

دزدگیر اماکن تحت شبکه

سیستم‌های دزدگیر تحت شبکه یکی دیگر از انواع دزدگیر اماکن هستند که در اماکنی که از حساسیت بالایی برخوردارند و همچنین ساختمان‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنسورهای این سیستم‌ها در صورت تحریک شدن، از طریق ایمیل یا سایت‌های امنیتی به افراد مربوطه گزارش‌های دقیقی ارائه می‌دهند تا اوضاع به سرعت تحت کنترل قرار گیرد. این دزدگیرها دارای یک شناسه مخصوص بوده و از امنیت بسیار بالایی برخوردارند.

مزایا:

 • دزدگیر تحت شبکه یک سیستم کاملاً قابل اعتماد است که با قطع کردن منبع تغذیه نیز در کار آن خللی ایجاد نمی‌شود.
 • این دزدگیر از نوع بی‌سیم است؛ یعنی نصب آن بسیار آسان بوده، هنگام نصب به هیچ گونه سیم‌پیچی خاصی نیاز ندارد و در هر جا بخواهید نصب می‌شود.
 • در دزدگیرهای تحت شبکه، اکثر قطعات از جمله کنترل پنل، سنسورها، دوربین‌ها و آژير امنیتی با باتری کار می‌کنند و به همین دلیل حتی با قطعی برق نیز خاموش نمی‌شوند.

معایب:

 • هزینه ماهانه اعتبار سیم‌کارتی که درون دزدگیر اماکن تحت شبکه قرار می‌گیرد، می‌تواند زیاد باشد.
 • سارقین برای ایجاد اختلال در کارکرد این دزدگیر می‌توانند در شبکه آن پارازیت بیندازند تا پیام‌های هشدار ارسال نشوند.

دزدگیر اماکن تحت شبکه

دزدگیر تلفن کننده GSM

دزدگیر تلفن کننده GSM یکی از انواع دزدگیر اماکن بی‌سیم است که از ماژول GSM برای برقراری تماس با پلیس یا تلفن همراه صاحب خانه استفاده می‌کند. این دزدگیر عملکردی شبیه به دزدگیر سیم‌کارتی دارد، با این تفاوت که دارای یک ماژول اختصاصی GSM است. هنگامی که سارق وارد می‌شود و یک سنسور را فعال می‌کند، کنترل پنل با استفاده از ماژول GSM به پلیس یا شماره تلفن صاحب خانه هشدار می‌فرستد.

مزایا:

 • سیستم‌های دزدگیر GSM را می‌توان از راه دور با استفاده از یک اپلیکیشن کنترل کرد.
 • سیستم‌های دزدگیر تلفن کننده GSM از اینترنت سیم‌کارت برای ارسال هشدار استفاده می‌کنند. این امر نیاز به اتصال به تلفن ثابت یا اینترنت وای فای را از بین می‌برد.
 • سیستم‌های دزدگیر تلفن کننده GSM معمولاً به راحتی نصب می‌شوند و نیازی به نصاب حرفه‌ای ندارند.
 • سیستم‌های دزدگیر GSM می‌توانند هشدارها را به تلفن صاحب خانه ارسال کنند و اطلاعاتی را در مورد سرقت یا جرم رخ‌داده ارائه دهند.

معایب:

 • دزدگیرهای تلفن کننده GSM معمولاً نیاز به هزینه ماهانه دارند که می‌تواند در طول زمان افزایش یابد و آن‌ها را از سایر انواع دزدگیر اماکن پرهزینه‌تر سازد.
 • دزدگیرهای GSM که به اینترنت متصل هستند ممکن است در برابر هک آسیب‌پذیر باشند که می‌تواند امنیت سیستم را به خطر بیندازد.

دزدگیر تلفن کننده GSM

سیستم امنیتی خانه هوشمند

این یکی از پیچیده‌ترین و جدیدترین انواع دزدگیر اماکن است که به محض تحریک سنسورها، به شماره‌های از پیش تعیین‌شده هشدار می‌فرستد. این سیستم همچنین به افراد اجازه می‌دهد تا خانه خود را از راه دور کنترل کنند. سیستم امنیتی خانه هوشمند دارای قابلیت‌های امنیتی بسیاری بوده و امکان افزودن سنسورهای مختلف از جمله سنسور تشخیص حرکت، دوربین و غیره را نیز به شما می‌دهد.

مزایا:

 • آگاه‌سازی صاحب خانه از وضعیت منزل در زمان دور بودن از محل
 • نظارت و کنترل سیستم با استفاده از تلفن همراه

معایب:

 • نیاز به قدرت سیگنال دهی آنتن تلفن همراه
 • قیمت بسیار بالا در مقایسه با سایر انواع دزدگیر

پرفروش ترین برند دزدگیر اماکن

اکنون که با انواع دزدگیر اماکن آشنا شدیم، خوب است که پرفروش‌ترین برندهای تولیدکننده این محصول را نیز بشناسیم تا هنگام خرید آگاهانه‌تر تصمیم بگیریم. محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده دزدگیر اماکن عبارتند از:

 • برند فایروال: یکی از برترین شرکت‌های تولیدکننده دزدگیر اماکن در ایران که محصولات خود را در سه مدل F6 (بدون تلفن کننده)، F7 (با تلفن کننده خط ثابت)، F9 (با تلفن کننده سیم‌کارتی) و F10 (سیم‌کارتی به همراه رله قطع و وصل جریان برق) به بازار عرضه می‌کند، دزدگیر فایروال است.
 • برند کلاسیک: دزدگیرهای اماکن این برند دارای چهار زون هستند که می‌توان به آن‌ها چشمی با سیم، مگنت و انواع سنسورها را وصل کرد. این دزدگیرها امکان استعلام وضعیت دستگاه و برق شهر از طریق پیامک و همچنین امکان ارسال گزارش اتفاقات با پیامک را دارند.
 • برند سایلکس: این برند نیز یکی از شرکت‌های مطرح تولیدکننده دزدگیر سایلکس اماکن است که تولیدات خوب و باکیفتی داشته و انواع دزدگیر سیمی، سیم‌کارتی، بی‌سیم و غیره را به بازار عرضه می‌کند.

سخن پایانی

انواع دزدگیر اماکن جزو مهمی از امنیت خانه هستند که محافظت در برابر سارقان را فراهم می‌کنند و به ساکنین آرامش خاطر می‌دهند. انواع مختلفی از دزدگیرهای اماکن وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی‌ها و مزایا و معایب منحصر به فرد خود هستند. برای مثال، دزدگیر اماکن با سیستم آلارم از طریق خط تلفن ثابت یک گزینه محبوب و رایج به شمار می‌رود که از خط تلفن ثابت برای ارسال هشدار استفاده می‌کند. با در نظر گرفتن عوامل مختلفی از جمله نیازهای امنیتی، بودجه و ترجیحات شخصی می‌توان بهترین دزدگیر را تهیه کرد. پیشنهاد می کنیم برای خرید انواع دزدگیر به سایت فروشگاهی تاپ دوربین مراجعه فرمایید.

 

سوالات متداول

هر چند وقت یک بار باید دزدگیر منزل خود را تست کنم؟

توصیه می‌شود حداقل یک بار در ماه دزدگیر منزل خود را تست کنید تا از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید.

آیا در صورت قطعی برق، دزدگیر خانه همچنان کار می‌کند؟

برخی از سیستم‌های دزدگیر دارای باتری‌هایی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در زمان قطعی برق برای مدتی به کار خود ادامه دهند.

آیا حتی اگر در محله‌ای امن زندگی کنیم به دزدگیر اماکن نیاز داریم؟

حتی اگر در محله‌ای امن زندگی می‌کنید، همچنان باید به فکر تهیه دزدگیر باشید. دزدی و سرقت می‌تواند در هر مکان و هر زمانی اتفاق بیفتد، بنابراین داشتن دزدگیر مناسب می‌تواند محافظت و آرامش بیشتری را فراهم کند.