مقالات

FPS فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته چیست؟

فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته

قیمت دوربین مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزانFPS  را از جمله عوامل موثر بر قیمت دوربین‌های مدار بسته می‌دانند. فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته، تعداد تصاویر ضبط شده در یک ثانیه را نشان می‌دهد. باید بدانید که فیلم‌های ضبط شده توسط تجهیزات نظارتی، در واقع تصاویر ثابتی هستند که با سرعت بالا و پشت سر هم نمایش داده می‌شوند. هر دوربین، می‌تواند تعداد مشخصی از تصاویر ثابت را در یک ثانیه ضبط کرده و نمایش دهد. هر چه تعداد تصاویر یا همان فریم‌ها در یک ثانیه بیشتر باشد، کیفیت فیلم نهایی افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، دوربین‌های مدار بسته‌ای که فریم ریت بالاتری دارند، می‌توانند جزئیات بیشتری را نمایش دهند. از سوی دیگر، فریم ریت بالاتر به شما این امکان را می‌دهد که سرعت فیلم را در حالت آهسته قرار دهید. توجه داشته باشید که در این شرایط از کیفیت تصاویر کاسته نمی‌شود. فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته، وضوح تصاویر را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ به همین دلیل هر چهFPS  بالاتر باشد، تاری فریم‌ها کمتر می‌شود. رزولوشن تصاویر از دیگر پارامترهایی است که تحت تاثیر فریم ریت قرار می‌گیرد.

این دو پارامتر با یکدیگر رابطه عکس دارند و در صورتی که رزولوشن افزایش یابد، باید ازFPS  کمتری استفاده شود. حجم تصاویر ضبط شده با فریم ریت بالا بسیار زیاد است؛ از این جهت برای نگهداری این فیلم‌ها باید از فضای ذخیره‌سازی خارجی کمک بگیرید. علاوه بر این، شما می‌توانید به صورت دلخواه فریم ریت دوربین مدار بسته خود را تنظیم کنید.

برای این امر تنها کافیست به نرم‌افزار دوربین مراجعه کرده و از قسمت تنظیمات،FPS  مورد نظر خود را اعمال کنید. البته توجه داشته باشید که هر دوربین، تنها از فریم ریت‌های خاصی پشتیبانی می‌کند که در دیتاشیت دوربین ذکر شده‌اند. در ادامه به طور کامل با فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته و دلیل اهمیت بالای آن، آشنا خواهید شد.

فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته

پیشنهاد خرید

دستگاه DVR داهوا مدل DH-XVR5116HS-I3

8,030,000 تومان8,030,000 تومانخرید کنید

مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته چیست؟

تاپ دوربین، بزرگ‌ترین مرجع ارائه دهنده انواع دوربین‌های امنیتی در ایران است که تجهیزات باکیفیتی را در اختیار شما قرار می‌دهد. دوربین‌های مدار بسته، تجهیزات نظارتی قدرتمندی هستند که امروزه از آن‌ها در تمام مراکز دولتی، خصوصی، تجاری و غیره استفاده می‌شود.

برای انتخاب این دوربین‌ها باید فاکتورهای خاصی را در نظر بگیرید. نرخ فریم یا همان فریم بر ثانیه، از جمله پارامترهای بسیار مهم برای انتخاب دوربین مدار بسته است. همان طور که می‌دانید، تمامی فیلم‌ها از تعدادی تصویر ثابت ساخته شده‌اند. سرعت نمایش این تصاویر ثابت بسیار زیاد است و به همین دلیل مخاطب، آن‌ها را به صورت یک فیلم مشاهده خواهد کرد.

فریم، در واقع تعداد تصاویر ثابتی است که در یک ثانیه نمایش داده می‌شود. فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا که کیفیت و وضوح فیلم‌های ضبط شده به آن بستگی خواهد داشت. از این جهت اگر به دنبال ضبط جزئیات توسط دوربین‌های مدار بسته هستید، باید به نرخ فریم بر ثانیه توجه کنید.

برای فهم راحت‌تر مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته، به مثال زیر توجه نمایید. فرض کنید که فریم ریت دوربین مدار بسته شما معادل ۱۵ است. این امر بدین معنی است که دوربین مدار بسته در هر ثانیه می‌تواند ۱۵ تصویر ثابت را به شما نشان دهد. توجه داشته باشید که افزایش و کاهش فریم ریت در دوربین‌های مدار بسته، یکنواختی فیلم ضبط شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مفهوم فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته چیست؟

پیشنهاد خرید

دوربین مداربسته داهوا مدل DH-HAC-B1A21

850,000 تومان850,000 تومانخرید کنید

FPS مخفف چه کلمه ای است؟

عبارت Frame Per Second به معنای فریم بر ثانیه است. معمولا این عبارت به صورت مخفف با حروفFPS نمایش داده می‌شود.FPS  دوربین مداربسته در واقع یک فناوری ویژه در ساختار تجهیزات الکترونیکی است که تعداد مشخصی تصویر ثابت را با سرعت بالا و پشت سر هم، نمایش می‌دهد. هر کدام از این تصاویر یکframe  هستند. جالب است بدانید که تمامی دوربین‌های مدار بسته و فیلمبرداری، بر اساس این فناوری ساخته شده‌اند. به موجب این فناوری، می‌توانید تصاویر را مانند یک فیلم مشاهده کنید و متوجه سرعت پرش آن‌ها نشوید.

هر چه تعداد فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته بیشتر باشد، فیلم ضبط شده روان‌تر و باکیفیت‌تر است. البته باید بدانید که تنها برخی از محیط‌ها به دوربین‌های مدار بسته با فریم ریت بالا نیاز دارند. از این جهت برای انتخاب نرخ فریم مناسب در تجهیزات نظارتی، حتما محیط مورد نظر خود و تعداد اشیاء متحرک آن را در نظر بگیرید.

FPS مخفف چه کلمه ای است

پیشنهاد خرید

دوربین ثبت وقایع خودرو مدل GPS – 4G

7,800,000 تومان7,800,000 تومانخرید کنید

میزان فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته بهتر است چقدر باشد؟

همان‌طور که عنوان شد، برای انتخاب بهترین میزان فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته، باید به میزان شلوغی محیط مورد نظر خود توجه کنید. هر چه محیط انتخابی شما اجسام متحرک بیشتری داشته باشد، به دوربین‌های مدار بسته با فریم ریت بالاتری نیاز دارید. دوربین‌هایی که فریم ریت پایینی دارند، موجب پرش تصاویر می‌شوند. از این جهت ممکن است  که دوربین نتواند یک تصویر مهم را ضبط کند؛ به همین دلیل حتما دوربین مدار بسته با فریم ریت بالا را برای محیط‌های شلوغ و پرازدحام خریداری کنید.

توجه داشته باشید، دوربین‌هایی که فریم ریت آن‌ها در بازه ۱ الی ۲۵ قرار دارد، برای اماکنی با اشیاء متحرک کم مناسب هستند. در حال حاضر استاندارد فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته، معادل ۳۰ است. دوربین‌هایی با فریت ریت ۳۰، بهترین تجهیزات نظارتی برای مراکز تجاری، بیمارستان‌ها، ادارات دولتی، مدارس و غیره هستند. ۳۰ فریم بر ثانیه، علاوه بر این که کیفیت ویدیویی بالایی دارد، به صفحه نمایش نیز آسیبی وارد نمی‌کند و تصاویر را با سرعت استاندارد و کاملا نرم و روان نشان می‌دهد.

میزان فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته

میزان فریم ریت و ارتباط آن با تار شدن تصاویر

بسیاری از افراد، دلیل اصلی تار شدن تصاویر ضبط شده در دوربین‌های مدار بسته را پایین بودن شاتر آن‌ها می‌دانند. با این که میزان شاتر تاثیر بسیار زیادی در وضوح تصاویر دارد؛ اما نباید از نقش فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته غافل شد. فریم ریت، یکی از عوامل موثر بر میزان وضوح و کیفیت تصاویر ضبط شده است.

هر چهFPS  در دوربین‌های مدار بسته بالاتر باشد، تصاویر، با کیفیت و وضوح بیشتری ضبط می‌شوند. سرعت نمایش تصاویر در دوربین‌های مدار بسته با فریت ریت ۱ الی ۲۵، بسیار آهسته است و به همین دلیل فریم‌ها به صورت تار دیده می‌شوند.

آیا میزان فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته به حجم ویدئو ارتباطی دارد؟

مفهوم اصلی فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته، بر تعداد تصاویر ضبط شده دلالت دارد. از این جهت می‌توان گفت که هر چه میزان فریم ریت دوربین انتخابی شما بالاتر باشد، تعداد تصاویر ضبط شده نیز بیشتر خواهد بود. در این شرایط، حجم ویدئوها افزایش می‌یابد و برای نگهداری آن‌ها به فضای ذخیره‌سازی ویژه نیاز خواهید داشت. البته این امر تاثیر چشمگیری در افزایش هزینه‌های شما دارد.

قبل از خرید دوربین‌های مدار بسته با فریم ریت بالا، پهنای شبکه اینترنت و حجم فضای ذخیره‌سازی خود را در نظر بگیرید. اگر فضای ذخیره‌سازی شما محدود است، می‌توانید از دوربین‌هایی با فریم ریت ۱۵ استفاده کنید.  به طور خلاصه می‌توان گفت که میزانFPS  با حجم ویدئو نهایی، رابطه مستقیم دارد. هر چه فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته بالاتر باشد، حجم فیلم نهایی افزایش می‌یابد.

میزان فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته به حجم ویدئو

پیشنهاد خرید

عینک آفتابی دوربین دار

2,880,000 تومان2,190,000 تومانخرید کنید

اهمیت میزان فریم ریت یا Frame Rate

کم یا زیاد بودن میزان فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته، کیفیت فیلم نهایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورتی که میزان فریم ریت کمتر از حد مجاز باشد، تصاویر دچار پرش ناگهانی می‌شوند و یکنواختی فیلم از بین می‌رود. به طور کلی، مغز انسان توانایی پردازش حداقل ۲۵ فریم در یک ثانیه را دارد. از این جهت اگر تعداد فریم‌ها کمتر از ۲۵ باشد، مغز انسان نمی‌تواند آن را مانند یک فیلم پردازش کند. با افزایش فریم بر ثانیه در دوربین مدار بسته، می‌توانید سرعت نمایش فیلم را بدون تغییر در وضوح و کیفیت تصاویر، کاهش دهید.

از سوی دیگر، فریم ریت دوربین‌های مدار بسته اهمیت بسیار زیادی برای مراکز تجاری مهم نظیر طلافروشی‌ها دارد. دوربین‌های مدار بسته با فریم ریت بالا، می‌توانند حتی وزن طلای روی ترازو را نیز نمایش دهند. نمایش جزئیات در مراکز تجاری مهم برای اثبات سرقت، اهمیت بسیار زیادی دارد. دیگر دلایل اهمیت فریت ریت در دوربین‌های مدار بسته به شرح زیر هستند:

  • افزایش پیوستگی تصاویر
  • نمایش نرم و روان فریم‌ها
  • کاهش تاری تصاویر ضبط شده

اهمیت میزان فریم ریت یا Frame Rate

چگونه میزان Frame Rate یا همان FPS دوربین مداربسته را می‌توان بررسی کرد؟

تنها راه برای بررسی فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته، مراجعه به کاتالوگ دوربین انتخابی است. هر دوربین مدار بسته، یک کاتالوگ یا دیتاشیت انحصاری دارد که در آن، تمام ویژگی‌های دوربین ذکر شده است. بخشی از دیتاشیت دوربین‌های مدار بسته بهFrame Rate  اختصاص دارد. در این بخش می‌توانید تعداد فریم‌های ضبط شده در یک ثانیه توسط دوربین را مشاهده کنید.

همچنین جهت اطلاع از میزان رزولوشن و شاتر دوربین بر اساس FPS باید به این بخش مراجعه نمایید. در صورتی که به دیتاشیت دوربین مدار بسته خود دسترسی ندارید، می‌توانید با جستجو نام و مدل دوربین در اینترنت کاتالوگ انحصاری آن را دانلود کنید.

میزان Frame Rate یا همان FPS دوربین مداربسته را می‌توان بررسی

نحوه تنظیم FPS در دوربین مداربسته

تنظیم فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته به صورت دستی انجام می‌گیرد. همان‌طور که عنوان شد، در دیتاشیت دوربین حداقل و حداکثر فریم ضبط شده در یک ثانیه، ثبت می‌شود. این امر بدین معناست که شما می‌توانید تعداد فریم‌ها را تنها در بازه ارائه شده، تغییر دهید. اگرFPS  دوربین در بازه ۲۵ الی ۳۰ هرتز باشد، می‌توانید فریم ریت را بر روی اعداد ۲۶، ۲۷، ۲۸ و ۲۹ نیز تنظیم کنید.

برای تنظیم فریم ریت، باید وارد نرم‌افزار انحصاری دوربین شوید و در بخش تنظیمات، فریم ریت مورد نظر خود را اعمال کنید. قبل از تنظیم FPS حتما به پهنای باند شبکه خود توجه کنید. علاوه بر این، اگر دوربین مدار بسته شما دارای قابلیت تشخیص حرکت است، باید فریم ریت کمتری را در تنظیمات اعمال نمایید.

نحوه تنظیم FPS در دوربین مداربسته

سخن پایانی

تنظیمFPS  دوربین مداربسته، مبحث مهمی در راه‌اندازی این تجهیزات امنیتی است. توصیه می‌شود که جهت انجام این فرایند، از متخصصین تاپ دوربین کمک بگیرید. تاپ دوربین، بزرگ‌ترین مرجع ارائه دهنده انواع تجهیزات نظارتی و امنیتی در ایران است که با بیش از ۱۰ سال تجربه، کیفیت محصولات خود را تضمین خواهد کرد.

تمامی محصولات این مجموعه دارای کارت گارانتی و خدمات پس از فروش هستند و بدون واسطه در اختیار شما قرار می‌گیرند. این مجموعه برندهای متنوعی را عرضه می‌کند؛ به همین دلیل مشتریان می‌توانند تجهیزات نظارتی را با توجه به نیاز خود خریداری کنند. جهت ارتباط با امور مشتریان مجموعه ما، با شماره‌­های درج شده تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

۱. فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته چیست؟

فریم ریت یا همان FPS تعداد تصاویر ضبط شده در یک ثانیه توسط دوربین مدار بسته را مشخص می‌سازد.

۲. بهترین میزان فریم ریت برای دوربین‌های مدار بسته چند هرتز است؟

فریت ریت ۲۵ الی ۳۰ هرتز، بهترین حالت برای دوربین‌های مدار بسته خواهد بود.

۳. کم یا زیاد بودن فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته چه تاثیری دارد؟

کم بودن فریم ریت موجب پرش تصاویر و تار بودن آن‌ها می‌شود. هر چه فریم ریت افزایش یابد، وضوح تصاویر و روان بودن آن‌ها بیشتر خواهد شد.

۴. فریم ریت بالا برای کدام محیط‌ها مناسب‌تر است؟

توصیه می‌شود برای محیط‌هایی که اشیاء متحرک بیشتری دارند، از فریم ریت بالاتری استفاده کنید.