مقالات

انواع لنز دوربین‌های مدار بسته

انواع لنز دوربین‌های مدار بسته

یکی از اجزای اصلی دوربین‌های مدار بسته، لنزهای آن است که به شکل استوانه‌ای بوده و نور را از خود عبور می‌دهد، بد نیست بدانید که انواع لنز دوربین مدار بسته با توجه به عدسی، فاصله کانونی و سایر پارامترها، می‌تواند روی سوژه مختلفی فوکوس کرده و زاویه دید گوناگون و همچنین عمق دید متفاوتی را ایجاد کند.

در واقع دوربین‌های مداربسته، بر اساس مدل لنز، کیفیت متفاوتی از تصاویر را ثبت می‌کنند، از ‌این ‌رو قبل از خرید دوربین مدار بسته، بایستی با انواع لنز و ویژگی‌های آن آشنا شوید تا لنزی متناسب با فضا انتخاب کنید. در این مقاله انواع لنزها، اجزای تشکیل دهنده و پارامترهای مهم در هنگام خرید را بررسی کرده‌ایم، برای آشنایی بیشتر، ما را تا انتها همراهی کنید.

پیشنهاد خرید

دوربین لامپی سیمکارتی v380

2,880,000 تومان2,460,000 تومانخرید کنید

لنز دوربین مدار بسته چیست؟

به مجموعه‌ای استوانه‌ای که عدسی‌هایی پشت سرهم دارد، نور از عدسی‌ها عبور کرده و پشت هم قرار می‌گیرد، همچنین به سطح سنسور متصل شده و در نهایت به کیت برخورد کرده و تصاویر را با طول و عرض مشخص ثبت می‌کند، لنز (Lens) می‌گویند. کیفیت این تصاویر با توجه به کیفیت عدسی، اندازه سنسور و فاصله‌ای که لنزها دارند، مشخص می‌شود و همچنین کیفیت عدسی را فاصله کانونی و عدد دیافراگم تعیین می‌کند.

بد نیست بدانید که فاصله کانونی به فاصله بین سنسور و مرکز اپتیکی لنز می‌گویند، این فاصله بر حسب میلی‌متر بوده و زاویه دید لنز را نشان می‌دهد. زمانی که این فاصله بیشتر باشد، زاویه دید کمتر و زمانی که فاصله کانونی کمتر باشد، زاویه دید بازتری خواهد داشت. (به این لنز، واید گفته می‌شود) همان‌طور که می‌دانید لنزها فاصله کانونی متفاوتی دارند، در برخی مواقع این فاصله ثابت و در برخی موارد متغیر است؛ فاصله کانونی متغیر، انعطاف‌پذیری بیشتری را ارائه می‌دهد و در هنگام نصب، کادربندی مناسب‌تری از محیط را اجرا می‌کند. این در حالی است که لنزهایی با فاصله کانونی ثابت، کیفیت بسیار بالاتری را ثبت می‌کنند.

لنز دوربین مدار بسته چیست؟

پیشنهاد خرید

دوربین سولار خورشیدی وای فای مدل v360

3,980,000 تومان2,950,000 تومانخرید کنید

اجزای دوربین مداربسته و اجزای اصلی لنز

دوربین‌های مدار بسته به عنوان وسیله‌ای پیشرفته و پیچیده، اجزای متنوعی دارد که در هر برند متناسب با عملکردی که دارد، متفاوت است. با این حال، برخی از قطعات موجود در بین دوربین‌ها مشترک است و به عنوان اجزای اصلی شناخته می‌شوند.

  • در زیر لیستی از مهم‌ترین اجزای دوربین مداربسته را آورده‌ایم:

انواع لنز دوربین مدار بسته

نقطه آغازین برای دریافت تصاویر، لنز است، برای این‌که بتوانیم جسم را مشاهده کنیم، لازم است به آن جسم نوری بتابد و آن نور ساطع شده و به چشم ما برسد. در دوربین‌های مدار بسته وظیفه دریافت نور، بر عهده لنز دوربین است. این لنزها که در انواع مختلفی تولید می‌شوند، فاصله کانونی، زاویه پوشش، سرعت شاتر، تحرک تنظیم دیافراگم متفاوتی را ارائه می‌دهند که هرکدام شکل خاصی از دوربین را ایجاد می‌کند.

DVR

این قسمت به ‌عنوان مغز دوربین‌های مداربسته به حساب می‌آیند و تمام داده‌ها و تصاویر را در خود ذخیره می‌کند. در واقع این مجموعه به قدری مهم است که بدون آن، هیچ‌گونه عملکردی در دوربین انجام نمی‌شود. این قطعه در برندهای متفاوتی ساخته می‌شوند و هرکدام مشخصات متفاوتی دارند، اما مهم‌ترین مشخصات و ویژگی‌هایی که لازم است این قطعه داشته باشد؛ عبارت‌اند از:

  • تعداد دوربین‌هایی که قابلیت پشتیبانی دارد.
  • نرخ فریم در ثانیه (Fps)
  • قابلیت‌هایی از قبیل کنترل از راه دور، تشخیص حرکت و اتصال فلش
  • امکان زمان‌بندی و دسته‌بندی ویدیو و فشرده‌سازی تصویر
  • دارای ظرفیت حافظه
  • قابلیت ضبط تصویر بر روی سی‌دی

این قطعه تصاویر را از شبکه بی‌سیم و یا کابل دریافت کرده و بعد از جمع‌آوری اطلاعات و نمایش آن‌ها در قالب تصاویر (این تصویرها یک برنامه زمانی مشخص داشته) در حافظه ذخیره می‌شود. از دیگر وظایف این دوربین‌ها می‌توان به کنترل دوربین‌های متحرک اشاره کرد.

سنسور و برد

زمانی‌ که نور از طریق لنز وارد دوربین می‌شود، لازم است توسط مداری به کدهای دیجیتالی تبدیل شود تا بتواند به عنوان یک وسیله الکترونیکی، اقدام به کار کند. سنسورها این وظیفه را بر عهده دارند، در واقع روش کار آن‌ها بدین صورت است که صفحات حساس به نور، با توجه به میزان نوری که دریافت می‌کند و رنگی که دارد، تغییرات ولتاژی ایجاد کرده و این تغییرات در برد هوشمند، تبدیل به داده‌های دیجیتال معناداری می‌شوند.

درگاه‌ها

درگاه‌هایی که در دوربین وجود دارند، به دو قسمت که اولی برای دریافت برق و دومی درگاه‌های اطلاعاتی تقسیم می‌شوند. در دسته دوم داده‌ها دستورات (چرخش زاویه دید، فوکوس، حرکت لنز و…) را به DVR منتقل می‌کنند.

شبکه مداربسته اعصاب

ارتباطی که بین دوربین و DVR وجود دارد به دو شکل متفاوت بی‌سیم و باسیم است. در مدل با سیم، سیم‌ها به گونه‌هایی خاص، برق و اطلاعات را در مدار پخش کرده و در مدل بی‌سیم، نیاز به گیرنده، فرستنده و بستری بی‌سیم است.

اجزای دوربین مداربسته و اجزای اصلی لنز

پیشنهاد خرید

ضبط صدای دیجیتال مینیاتوری 32 گیگابایت

1,480,000 تومان1,307,000 تومانخرید کنید

انواع لنز دوربین مدار بسته و اجزای تشکیل دهنده لنز

لنزی که در یک دوربین مداربسته وجود دارد، از سه قسمت اصلی تشکیل می‌شود:

اجزای نوری لنز

اجزای نوری در داخل سیلندر قرار می‌گیرد و وظایف خاصی را در مسیر عبور نور انجام می‌دهند. برای مثال یکی از اجزا، وظیفه تنظیم فوکوس برای تار یا شفاف بودن، برخی دیگر وظیفه کوچک و یا بزرگ کردن تصویر را دارند. همچنین در مواقعی که شعاع نور کج شده باشد، تصحیح نور توسط قطعه‌ای انجام می‌شود و در نتیجه پراکندگی نور، اصلاح می‌شود.

دیافراگم

جهت کنترل میزان نور عبوری از لنز، صفحات فلزی کدر را به صورتی قرار می‌دهند که تغییر حلقه دیافراگم روزنه مرکزی را بزرگ و کوچک کرده و در نتیجه کنترل اتوماتیک فرمان، بسته یا باز شدن را در چشم الکترونیکی صادر می‌کند. در واقع این عملکرد به نوعی است که در مواقع روشنی زیاد، در هم فرو رفته و در نتیجه از دریافت نور زیاد جلوگیری شود، این شرایط در حالتی که نور کم باشد، برعکس بوده و دهانه بازتر می‌شود و کیفیت تصاویر بهتر خواهد شد.

اتصال لنز دوربین (گیره لنز)

جهت اتصال لنز به دوربین، از Lens Mount و یا نگهدارنده لنز استفاده می‌کنند، در زیر این اتصال را به صورت کاملی آورده‌ایم.

انواع لنز دوربین مدار بسته و اجزای تشکیل دهنده لنز

پیشنهاد خرید

دوربین شارژی مگنتی A9

365,000 تومان333,000 تومانخرید کنید

اتصال لنز به دوربین‌های مدار بسته

همان‌طور که گفته شد، نگهدارنده لنز وسیله‌ای برای اتصال لنز بوده و دارای انواع مختلفی است، مهم‌ترین نمونه‌هایی که از این نگهدارنده وجود دارد، نوع C، CS و #M است که نوع C و CS مشابه یکدیگر هستند، زیرا قطر و نحوه عملکرد یکسانی دارند، این دو نگهدارنده فاصله سطح خارجی و CCD دوربین متفاوتی دارند، در واقع این فاصله در نوع CS برابر 12.526 میلی‌متر و در نوع C برابر 17.526 میلی‌متر است. بد نیست بدانید که نوع C را می‌توان روی دوربین‌های نوع CS توسط یک آداپتور اضافی نصب کرد.

از نگهدارنده‌های سری M در دوربین‌های مداربسته‌ای استفاده می‌شود که لنز را به سنسور متصل می‌کنند، متداول‌ترین و پرکاربردترین نوع آن، مدل M12 است.

پیشنهاد خرید

دوربین آندوسکوپی ۱۵ متری

1,835,000 تومان1,418,000 تومانخرید کنید

انواع لنز دوربین مدار بسته

لنزهایی که در دوربین‌های مداربسته به کار می‌روند دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام با توجه به فاصله کانونی، کاربردهای مختلفی دارند و در مکان‌های متفاوتی نصب می‌شوند. در زیر مهم‌ترین نوع آن‌ها را معرفی کرده‌ایم:

لنز واید: رایج‌ترین لنزی که در دوربین‌های مدار بسته فضای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد، لنز واید 8/2 است، لنز این دوربین‌ها با اعداد نمایش داده می‌شود، هر چه این عدد کوچک‌تر باشد، زاویه دید بیشتر بوده و در نتیجه منطقه بیشتری را ثبت می‌کند. دوربین‌های مداربسته‌ که در بازار وجود دارند، 8/2، 6/3، 4/6 و… هستند، کوچک‌ترین لنز که دارای زاویه دید بسیار بالا است، لنز واید بوده و زاویه دید 85 تا 95 درجه‌ای دارد. این لنزها بهترین گزینه برای دفاتر هستند، زیرا کل فضا را پوشش می‌دهند.

لنز تله دوربین: لنزهای تله دارای زاویه دید کمتر از 45 درجه هستند، لنزهایی که فاصله کانونی آن‌ها بیشتر از 10 میلی‌متر است، تصاویر تله و یا بسته‌تری را ارائه می‌دهند. بد نیست بدانید که از دوربین‌های تله، در فضاهایی استفاده می‌شود که لازم است از یک ناحیه تصویربرداری شود و یا شناسایی شخص مهم بوده، به این صورت لنز تله کاربر حفاظتی دارد.

لنز زوم: زمانی که لنز یک دوربین متغیر باشد، لنز زوم نامیده می‌شود، برای مثال لنز 5 تا 50 میلی‌متر امکان زوم دارد، در این حالت به‌واسطه دو گیره متصل به حلقه این تنظیم انجام می‌شود و با چرخاندن آن، فاصله کانونی و مقدار زوم تغییر می‌کند. بهتر است بدانید که در این لنزها، عدسی‌های مختلفی به کار می‌رود که قابلیت جابه‌جایی و تغییر فاصله کانونی را دارند. لنزهای زوم به صورت دستی و متغیر شناخته می‌شوند.

لنزهای دستی در هنگام نصب به صورت دستی تنظیم شده و در زوم نیز دوربین باز شده و تنظیم به صورت دستی انجام می‌شود، این کار نیازمند هزینه و وقت است. در حالی که نوع متغیر آن قابلیتی را ارائه می‌دهد که امکان تنظیم الکترونیکی را فراهم می‌کند.

انواع لنز دوربین مدار بسته

پیشنهاد خرید

دوربین آندوسکوپی ۵ متری وای فای

1,765,000 تومان1,388,000 تومانخرید کنید

lris در دوربین مداربسته چیست و چگونه کار می‌کند

iris قطعه‌ای در دوربین‌های مداربسته هستند که مقدار نور ورودی انواع لنز دوربین مدار بسته را کنترل می‌کنند. این میزان نور می‌تواند با توجه به باز بودن دهانه سنجیده شود، در واقع هرچه دهانه بازتر باشد، نوری که وارد می‌شود، بیشتر خواهد شد. پس از وارد شدن نور از iris، به سنسورهایی که برای تصویر در نظر گرفته شده است، برخورد کرده و به عنوان ولتاژ الکتریکی تولید کننده تصویر، ثبت می‌شود.

آیریس همانند عنبیه چشم است و مقدار نور وارد شده، ورودی را باز و بسته می‌کند. توجه داشته باشید که وارد شدن نور زیاد باعث می‌شود تا تصاویر از بین رفته و حتی تیره شود. به همین دلیل، انتخاب آیریسی مناسب، بسیار مهم و حیاتی است.

lris در دوربین مداربسته چیست و چگونه کار می‌کند

پیشنهاد خرید

مینی دوربین فیلمبرداری ورزشی و پلیسی مدل L7

3,775,000 تومان3,775,000 تومانخرید کنید

ویژگی دوربین‌های lris

همان‌طور که در قسمت بالا گفته شد، آیریس‌ها همانند عنبیه چشم عمل می‌کنند، در واقع با قرار گرفتن روی لنز دوربین، میزان نور ورودی را کنترل می‌کنند. دوربین‌های مدار بسته که با استفاده از این تکنولوژی تولید می‌شوند، در همه شرایط، میزان نور ورودی را تنظیم می‌کنند و از تیره و یا روشن شدن بیش از اندازه تصاویر جلوگیری کرده و در نهایت تصاویری با کیفیت بالا و مناسب را به ثبت می‌رسانند.

پارامترهای مهم در انتخاب لنز دوربین

لنزها با توانایی تمرکز بر روی یک نقطه می‌توانند آن را به ثبت برسانند، زاویه دید هر کدام از لنزها متفاوت است، از این ‌رو لنز را با توجه به محلی که نصب می‌شود، انتخاب می‌کنند، در زیر مشخصه‌ها و پارامترهایی که در هنگام خرید انواع لنز دوربین مداربسته وجود دارد را آورده‌ایم:

پارامترهای مهم در انتخاب لنز دوربین

فاصله کانونی

مهم‌ترین پارامتر لنزها، فاصله کانونی آن‌ها بوده که این فاصله بین مرکز نوری و حسگر دوربین است. در صورتی که نیاز به زاویه دید عریض‌تری دارید، بهتر است لنزی را انتخاب کنید که فاصله کانونی کوتاه‌تری دارد، توجه داشته باشید که این لنزها، توانایی بزرگنمایی را کاهش می‌دهند. به این ترتیب فاصله کانونی بلندتر، بزرگنمایی بیشتر و میدان دید کوتاهی را فراهم خواهد کرد.

زاویه دید انواع لنز دوربین مدار بسته

بیشترین مقدار زاویه دید از فضا به دو عامل وابسته است؛ فاصله کانونی لنز دوربین و اندازه حسگر که تصویر روی آن می‌افتد. در واقع با افزایش فاصله کانونی یک حسگر، زاویه دید کاهش می‌یابد و در حالتی که فاصله کانونی ثابت است، افزایش اندازه حسگر، زاویه دید را افزایش می‌دهد.

عمق دید

محدوده‌ای که عقب‌تر و یا جلوتر از سوژه اصلی بوده، به عمق دید معروف است. در لنزهای واید عمق میدان بیشتر و در تله دوربین این عمق کمتر است. بهتر است بدانید که با بستن دیافراگم، عمق میدان بیشتر شده و وضوح به مراتب بسیار بالا بوده و لنزهایی که دارای زاویه باز هستند، عمق میدانشان وضوحی بی‌نظیر دارد.

خرید لنز دوربین مداربسته از تاپ دوربین

با در نظر گرفتن تمام پارامترهای گفته شده، بهتر است دوربین‌های مداربسته و لنزی که تهیه می‌کنید، به صورت اورجینال باشد تا تصاویری با کیفیتی مطلوب ارائه دهد. فروشگاه تاپ دوربین به عنوان یکی از فروشگاه‌های بی‌نظیر در زمینه فروش دوربین‌های مداربسته به شمار می‌آید که انواع دوربین‌ها و لنزها را با ضمانت اصل کالا در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

برای خرید انواع مختلف لنزها، کافی‌ است به صفحه محصولات مراجعه کنید و پس از بررسی مشخصات، با پشتیبانان تماس بگیرید و اقدام به خرید کنید. توجه داشته باشید که این فروشگاه با امکاناتی نظیر پرداخت در درب منزل، شرایطی را فراهم کرده است که به راحتی و اعتمادی کامل، خرید خود را انجام دهید.

خرید لنز دوربین مداربسته از تاپ دوربین

قیمت لنز دوربین مداربسته

انواع لنز دوربین مدار بسته با توجه به مشخصات، فاصله کانونی، زاویه دید و کاربردی که دارد، قیمت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهد. همچنین این دوربین‌ها بر اساس برند، مدل و کارخانه‌ای که تولید می‌شوند، می‌توانند با قیمت‌های مختلفی عرضه شوند؛ بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ردیاب و جی پی اس و دوربین‌ مداربسته و خرید بهترین نوع لنز، بهتر است با کارشناسان تاپ دوربین تماس بگیرید و با اطلاعاتی کامل اقدام به خرید کنید.

جمع‌بندی

لنزهایی که در دوربین‌های مدار بسته به کار می‌روند، عدسی‌های استوانه‌ای هستند که پشت سرهم قرار گرفته و نور را از خود عبور می‌دهند، این عدسی‌ها دارای فاصله کانونی مختلف، زاویه دید متفاوت و عمق دید گوناگونی هستند. شما می‌توانید بر اساس موارد نیاز خود، گزینه بهتری را انتخاب کنید.

انواع لنز دوربین مدار بسته که شامل لنز واید، لنز تله و لنز زوم هستند، با توجه به نوع فوکوس، زاویه دید و… کاربرد متفاوتی را ارائه می‌دهند. لنز واید گزینه مناسب‌تری برای فضای کوچک، لنز تله برای سوژه‌هایی در فاصله دور است، همچنین هرچه فاصله کانونی در عدسی‌ها بزرگ‌تر باشد، بزرگنمایی بیشتری خواهند داشت.

 

سوالات متداول

لنزهای تله برای چه مکان‌هایی مناسب هستند؟

این دوربین‌ها امکان تصویربرداری از سوژه‌های دور را فراهم می‌کنند.

لنز نرمال چیست؟

اگر فاصله کانونی با لنز دوربین هم اندازه باشد، لنز را نرمال گویند.

انواع لنزهای آیریس را نام ببرید؟

ثابت، دستی، خودکار و P-Iris.