مقالات

فناوری RAID در دوربین مداربسته چیست؟

فناوری RAID در دوربین مداربسته چیست؟

در سال‌های اخیر به دلیل پیشرفت‌های چشمگیری که در عرصه تکنولوژی شده است، سیستم‌های امنیتی تغییرات زیادی کرده و هر روز راه خود را به سمت آسان کردن زندگی انسان‌ها پیش می‌برند. دوربین‌های مداربسته دیجیتالی که بر پایه تکنولوژی CCD هستند، در تأسیسات مدرنی مانند فناوری RAID، توانسته‌اند جایگزین دوربین‌های مداربسته قدیمی‌ مانند آنالوگ شوند. فناوری RAID در دوربین مداربسته باعث می‌شود تا عمده مشکلات کاربران که در زمینه خرابی DVR است، بر طرف شده و افراد قادر هستند تا اطلاعات خود را در بازه زمانی طولانی‌‎تر و بدون دغدغه از پاک شدن آن‎ها نگهداری کنند.

لازم به ذکر است که شما قادر هستید تا فناوری RAID را جهت جلوگیری از پاک شدن داده‌‌ها بر روی سیستم‌های DVR نصب کنید. همچنین باید اشاره کرد، این در صورتی است که شما بتوانید از ابتدا دوربین مداربسته‌ای را تهیه کنید که مجهز به فناوری RAID باشد.

پیشنهاد خرید

ضبط صدای دیجیتال مینیاتوری 32 گیگابایت

1,480,000 تومان1,408,000 تومانخرید کنید

فناوری RAID چیست؟

RAID مخفف کلمه انگلیسی Redundant Array of Independent Disks به معنای ترکیب کردن ظرفیت چند دیسک به صورت هم‌زمان است. به این ترتیب شما می‌توانید زمانی که از دوربین‌های مداربسته در نقاط بسیار حساس و امنیتی استفاده می‌کنید، از این تکنولوژی جهت ذخیره سازی اطلاعات بهره ببرید. این تکنولوژی به صورت هم‌زمان از چند هارد برای ذخیره سازی استفاده می‌کند که این کار تضمینی برای ذخیره اطلاعات مهم شما خواهد بود. به‌کارگیری این فناوری علاوه بر ذخیره سازی اطلاعات، باعث می‌شود تا سرعت شما هنگام نوشتن و خواندن سیستم نیز افزایش پیدا کند.

فناوری RAID دارای سطوح مختلفی بوده و برای این که متوجه شوید دقیقاً کدام سطح برای شما مناسب است، باید به شناخت آن‌ها بپردازید؛ زیرا در غیر این صورت امکان دارد که شما با یک انتخاب اشتباه، اطلاعات مهم خود را برای همیشه از دست بدهید.

فناوری RAID چیست؟

پیشنهاد خرید

مینی اسپید دام سه لنزه سیمکارتی

4,905,000 تومان3,730,000 تومانخرید کنید

سطوح مختلف فناوری RAID

RAID یکی از سطوح اولیه است که ابتدا توسط صنعت IT مورد استقبال قرار گرفت و توانست خدمات مفیدی را ارائه کند. این نوع فناوری هیچ‌گونه بهینه سازی را در رابطه با حفاظت از داده‌ها در مقابل خرابی هارد دیسک به کاربر ارائه نمی‌دهد. این فناوری تنها با استفاده از عملیات striping قادر است تا سرعت خواندن، ضبط و بهینه سازی بارگذاری اطلاعات را بهبود ببخشد. پس همان ‌طور که دقت کردید، از آنجایی که خرابی هارد دیسک باعث از بین رفتن اطلاعات برای همیشه می‌شود، فناوری RAID در دوربین مداربسته (RAID 0) برای کسانی که قصد ذخیره سازی اطلاعات تصویری امنیتی بسیار مهمی را دارند، توصیه نمی‌کنیم.

سطوح مختلف فناوری RAID

RAID 1

این نوع از فناوری رید که به عنوان mirroring solution نیز شناخته می‌شود، قادر است تا تمامی داده‌ها را بر روی دو DVR یکسان ضبط کند؛ به این ترتیب شما در نهایت دو نسخه از داده‌های خود خواهید داشت و اگر یکی از هاردهای شما تخریب شود، می‌توانید از درایو دیگری استفاده کنید. به این ترتیب هیچ کدام از داده‌های شما از دست نخواهد رفت و هزینه ذخیره سازی نیز کاهش می‌یابد. در حالت کالی استفاده از RAID 1 برای سیستم‌های مداربسته مفید است اما نباید انتخاب اول شما باشد.

RAID 2

 امروزه این سطح از فناوری رید در هیچ مکانی استفاده نمی‌شود؛ این در حالی است که در ابتدای ارائه شدن آن کاملاً منطقی و مورد استفاده بود؛ زیرا با کد بررسی و تصحیح خطا برای داده و ذخیره سازی آن‌ها کاربرد داشت و بعد از آن که کدهای ECC در درایوها جاسازی شدند، عملاً استفاده از فناوری RAID 2 منسوخ شد.

RAID 3

تمامی داده‌ها در این سطح از فناوری RAID در دوربین مداربسته، بر روی چند دیسک کپی و ذخیره می‌شود. برای آغاز فرآیند، یکی از درایوها به درایو parity تبدیل شده و این کار را انجام می‌دهد. از درایو متعادل کننده جهت ذخیره سازی داده‌های دیجیتالی استفاده نمی‌شود بلکه سیستم با استفاده از این فناوری قادر است تا در صورت خرابی و یا از دست رفتن داده‌ها، آن‌ها را بازیابی کند؛ اما توجه کنید که در صورت تخریب دو دیسک به صورت هم‌زمان، RAID 3 نیز دچار اختلال شده و قابلیت خود را از دست می‌دهد. پس در این شرایط، استفاده از RAID 3 ریسک داشته و در مقایسه با RAID 1 نیز هزینه کمتری خواهد داشت اما به دلیل پیچیدگی‌های طراحی این فناوری، اغلب کارشناسان توصیه می‌کنند تا به جای استفاده از RAID 3 از RAID 5 جهت بازسازی داده‌های از دست رفته کمک بگیرند.

RAID 4

این سطح از فناوری RAID کاملاً شبیه به سطح 3 آن است؛ با این تفاوت که نوارهای بزرگ‌تری در آن برای افزایش سرعت خواندن تعبیه شده است. با وجود این موضوع که RAID 4 در مقایسه با RAID 3 بهبود پیدا کرده اما مزیت چندان خاصی ندارد. در واقع کارشناسان با تجربه اغلب از سطح 5 به جای 3 و یا 4 استفاده می‌کنند.

RAID 5

یکی از بهترین سطوح RAID سطح 5 است که به متعادل‌ترین شکل، عملکرد و حفاظت از داده‌ها را افزایش می‌دهد. در این روش تمامی تکنیک‌ها به کارآمدترین حالت خود برای نگهداری از درایو می‌رسند و در نتیجه یکی از پرکاربردترین تکنیک‌ها در فناوری اطلاعات محسوب می‌شود. اگر شما بهترین سیستم‌های ذخیره سازی IP و DVR را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که از این فناوری استفاده کرده‌اند. RAID 5 به حداقل 3 دیسک برای فعالیت نیاز دارد و اطلاعات باید در درایو به صورت خطی و کاملاً برابر توزیع شود. خطر از دست داده اطلاعات در این سطح به شدت کاهش یافته و توصیه می‌شود اگر قصد استفاده از تکنولوژی RAID در دوربین مداربسته برای مکان‌های فوق‌العاده حساس را دارید، آن را بکار بگیرید.

RAID 6

فناوری RAID 6 یک نسخه توسعه پیدا کرده از سطح 5 است که می‌تواند از خرابی دو دیسک به صورت هم‌زمان جلوگیری کند. به این ترتیب RAID 6 به فضای دیسک بیشتری نیاز دارد و به همین دلیل کارایی کمتری نسبت به RAID 5 داشته و افراد ترجیح می‌دهند تا از مدل قبلی استفاده کنند. تعداد هارد دیسک در سیستم‌های ذخیره سازی فناوری اطلاعات به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده تا بتواند تعداد بیشتری از دوربین‌های مداربسته با پیکسل‌های بالا را پشتیبانی کند.

RAID 10

جدیدترین ترکیبی که از دو پیکربندی RAID 0 و RAID 6 به وجود آمده است، RAID 10 بوده که سرعت قابل توجهی نسبت به باقی فناوری‌ها داشته و با تولرانس بالا، از خراب شدن درایوها جلوگیری می‌کند. با وجود کارایی بالا و عملکرد خوبی که فناوری RAID در دوربین مداربسته در سطح 10 دارد، استفاده از آن رایج نیست.

نحوه پیکربندی سیستم‌های RAID

پیشنهاد خرید

مودم جیبی 4G

1,265,000 تومان1,060,000 تومانخرید کنید

نحوه پیکربندی سیستم‌های RAID

  • پیکربندی Mirroring

در این روش برای این که بتوانیم داده‌ها را ذخیره سازی کنیم، نیازمند داشتن حداقل دو دیسک خواهیم بود. بازیابی اطلاعات و خوانش آن‌ها به دلیل داشتن دو هارد دیسک افزایش پیدا می‌کند اما ثبت و ذخیره سازی با سرعت کمتری صورت می‌گیرد. باید اشاره داشت که در صورت عدم ذخیره اطلاعات بر روی یکی از دیسک‌ها، هارد دیسک بعدی اطلاعات را بر روی خود ذخیره می‌کند.

  • پیکربندی Striping

با توجه به این مدل از پیکربندی، اطلاعات به صورت سرتاسری در تمام قسمت‌های هارد تقسیم بندی و پخش می‌شود تا عملیات خواندن، نوشتن و ذخیره سازی در مقایسه با سیستم‌های تک هاردی، سریع‎تر صورت بگیرد.

  • پیکربندی Error-correcting

عملیات ذخیره سازی اطلاعات در این روش به شکلی انجام می‌شود که امکان بازیابی و تصحیح آن‌ها، قابل دسترسی باشد. نحوه آرایه بندی به صورتی است که سرعت خواندن و نوشتن را متناسب با تعداد درایوها افزایش می‌دهد. در این روش ما حداقل به 3 دیسک جهت داشتن عملکرد بهتر، نیاز خواهیم داشت.

توجه! توصیه می‌شود برای افزایش کارایی، از 5 هارد دیسک استفاده شود.

پیکربندی Mirroring

جمع بندی

این روزها با پیشرفت چشمگیر عصر تکنولوژی، مشکلات اغلب کاربران در رابطه با ذخیره سازی اطلاعات در دوربین‌های مدار بسته مرتفع شده است. شما با خرید دوربین‌های مداربسته‌ای که مجهز به فناوری RAID هستند، قادرید تا اطلاعات زیادی را بدون نگرانی از پاک و یا خراب شدن آن، ذخیره کنید. برای تهیه تجهیزات مورد نیاز فناوری RAID در دوربین مداربسته، به بخش محصولات فروشگاه اینترنتی تاپ دوربین مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

✅آیا می‌توانیم با استفاده از فناوری RAID در دوربین مداربسته، سیستم خود را ارتقا دهیم؟

بله! شما می‌توانید به راحتی با نصب فناوری RAID (با توجه به نیاز) بر روی سیستم خود، از مزایای ذخیره سازی اطلاعات و افزایش سرعت، بهره‌مند شوید.

✅ارتقای RAID 0 به RAID 5 امکان‌پذیر است؟

 شما می‌توانید به راحتی با نصب چند هارد دیسک، سیستم خود را مجهز به فناوری RAID در سطوح بالاتر کنید.

✅از کجا می‌توانیم دوربین مداربسته مجهز به فناوری RAID را تهیه کنیم؟

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه محصولات فروشگاه اینترنتی تاپ دوربین، سیستم مورد نظر خود را به صورت کاملاً آنلاین سفارش دهید.