مقالات

ردیاب خودرو چیست و چه کارکردی دارد؟

ردیاب خودرو چیست

تأمین امنیت خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است که در این راستا می‌توان از ابزارهای کمکی نظیر ردیاب استفاده کرد. از جمله مواردی که در این راستا می‌توان انجام داد، خرید دوربین مداربسته و خرید ردیاب است. با توجه به اهمیت این موضوع به بررسی آن که ردیاب خودرو چیست و چه عملکردی دارد می‌پردازیم. این ردیاب به شما کمک می‌کند تا همواره مکان و موقعیت خودروی خود را رصد کرده و برحسب فناوری‌های پیشرفته در لحظه، امنیت آن را تضمین کنید.

این ردیاب جزو ابزارهای مهم مغناطیسی در حوزه امنیت و ارتباطات به شمار می‌آید که از جدیدترین تکنولوژی‌ها و فناوری‌ها در ساخت آن استفاده شده است. بر حسب نوع بدنه و ابعاد، ردیاب را می‌توان در مکان‌های مختلفی از خودرو نصب کرد. با آگاهی نسبت به آن که جی پی اس خودرو چیست و چه کارایی‌هایی دارد می‌توانید نمونه مناسب خود را انتخاب کنید.

جی پی اس خودرو چیست

پیشنهاد خرید

ردیاب آهنربایی سینوترک st-905

3,250,000 تومان2,950,000 تومانخرید کنید

ردیاب خودرو چیست؟

یکی از لوازم ضروری و گران قیمت در زندگی‌های امروزی، اتومبیل و خودرو است. از آنجایی که این وسیله نقلیه در معرض سرقت قرار می‌گیرد، برای محافظت از آن به خرید دوربین مداربسته یا خرید ردیاب خودرو روی می‌آورند. ردیاب خودرو یک وسیله الکترونیکی است که به منظور مکان‌یابی و ردیابی اتومبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ردیاب شبیه به یک دستگاه کوچک است و آن را در قسمت‌های خاصی از خودرو می‌توان نصب کرد. برای آن که بدانید ردیاب خودرو چیست خوب است که ابتدا با انواع آن آشنا شده و نحوه عملکرد هر نمونه را بشناسید.

معرفی انواع ردیاب خودرو

در ادامه بررسی آن که جی پی اس خودرو چیست، به معرفی انواع ردیاب خودرو می‌پردازیم. ابتدا باید بدانید که ردیاب برای وسایل نقلیه مختلف، متفاوت است و شاهد چهار مدل هستیم:

  • ردیاب جی پی اس مخصوص خودرو شخصی
  • موتورسیکلت
  • ماشین‌های سنگین
  • جی پی اس‌های فرد محور

 ردیابی که برای ماشین‌ها و خودروهای شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد یک دستگاه کوچک است که موقعیت مکانی خودِ فرد و خودرو را نشان می‌دهد. اطلاعات این ردیاب بر روی تلفن همراه و سیم‌کارتی که به آن متصل است ارسال می‌شود و می‌توان به شکل تصویری در نرم افزار مربوطه محل خودرو را مشاهده کرد. از جمله ویژگی‌ها و مشخصات این ردیاب می‌توان به داشتن میکروفون‌های داخلی، دکمه تماس اضطراری، ضدضربه و ضد آب بودن و موارد دیگر اشاره داشت.

هنگامی ‌که سیم‌کارت داخل دستگاه قرار می‌گیرد، قابلیت ارتباط و مخابره و همچنین انتقال اطلاعات بین فرد و سیستم داخلی خودرو را برقرار می‌کند. معمولاً ردیاب‌های خودروی شخصی دارای باتری هستند که برحسب برند و مدل سازنده، این باتری می‌تواند از سه ساعت تا ده روز شارژ را نگهداری کند.

اما ردیاب‌ها را برحسب مشخصات فیزیکی نیز به دسته‌های مختلف تقسیم می‌کنند.

ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب خودرو به صورت مغناطیسی

این دسته از ردیاب‌ها به کمک یک آهنربا به قسمت‌های فلزی وسیله نقلیه وصل می‌شوند و نحوه استفاده از این نمونه بسیار راحت است و نیازی به سیم کشی یا اتصال به مکان خاصی از خودرو ندارد؛ اما اگر به قسمت‌های خارجی خودرو وصل شود احتمال کنده شدن آن در اثر شرایط سخت نظیر سرعت خیلی بالا یا برخورد با خودروی دیگر زیاد است.

 ردیاب با سیم کشی برقی

 نمونه دیگر از ردیاب‌ها نمونه سیم کشی شده آن است که به کمک یک سیم کشی برقی به خودرو متصل می‌شود.

اما نحوه‌ دیگری از تقسیم‌بندی، انواع ردیاب خودرو برحسب نوع خودرو است:

  1. ردیاب‌های جی پی اس موقعیت مکانی خودرو را تعیین می‌کنند و اطلاعاتی از قبیل سرعت خودرو و مکان را به فرد می‌دهند. معمولاً از این نمونه برای ردیابی‌های زنده، ثبت مسیر و یا اعلام محل خودرو سرقت استفاده می‌شود.
  2. ردیاب GSM نمونه دیگری از ردیاب‌ها بوده که همچون جی پی اس اطلاعات مسیر را ثبت می‌کند، اما از سیستم‌های خاصی برای این کار بهره می‌برد.
  3. ردیاب‌های رادیویی برحسب فرکانس‌های رادیویی کوتاه مدت اطلاعات ثبت می‌کنند و برای مسافرت‌های کوتاه با فاصله‌های کم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  4. و در نهایت ردیاب‌های اینترنتی که از شبکه اینترنت استفاده می‌کنند.

ردیاب خودرو به صورت مغناطیسی

پیشنهاد خرید

ردیاب و شنود gf22

1,500,000 تومان1,398,000 تومانخرید کنید

کاربرد ردیاب خودرو چیست؟

به دنبال توضیح آن که ردیاب خودرو چیست، به بررسی کاربردهای این محصول و فوایدی که دارد می‌پردازیم. این جی پی اس خودرو اطلاعات مهمی ‌در موارد زیر در اختیار صاحب خودرو قرار می‌دهد:

 مکان خودرو

 می‌توان گفت اولین و مهم‌‌ترین مزیتی که یک ردیاب خودرو دارد، اطلاع از محل دقیق آن در روی نقشه است. این ردیاب از طریق سیگنال‌های جی پی اس تعیین می‌کند که خودرو در چه محلی قرار دارد. مزیت فوق برای شرکت‌های حمل و نقل که ارائه دهنده خدمات به مشتریان هستند و یا کالایی بسیار مهم از قسمت‌های مختلف دریافت می‌کنند، مهم‌تر است.

 سرعت خودرو

 تعیین سرعت خودرو از دیگر مواردی است که می‌توان به کمک این ردیاب خودرو مطلع شد. در این صورت می‌توان بر عملکرد راننده نظارت داشت و قوانین راهنمایی و رانندگی را بررسی کرد.

 بررسی مسیر طی شده

مزیت دیگر جی پی اس خودرو بررسی مسیری بوده که تا به آن لحظه توسط راننده و خودرو طی شده است. ردیاب قابلیت ذخیره مسیر و ثبت آن را دارد، در این صورت می‌توان محل و راه‌های عبوری توسط راننده را تجزیه و تحلیل کرد.

 مصرف سوخت

 برخی از ردیاب‌ها قادر به اندازه‌گیری مصرف سوخت هستند، از این منظر برای برنامه‌ریزی در سفر، کاهش هزینه‌های سوخت یا جلوگیری از تمام شدن سوخت کاربرد دارند.

 همان‌طور که مشاهده می‌کنید مزیت این جی پی اس خودرو و ردیاب تنها برای استفاده شخصی نبوده بلکه در زمینه‌های امنیتی، مدیریت اسباب، حمل و نقل و رفاه رانندگان نیز کاربرد بالایی دارد.

کاربرد ردیاب خودرو چیست؟

نحوه نصب ردیاب خودرو چگونه است؟

توصیه می‌کنیم که نصب ردیاب خودرو را به افراد باتجربه در این زمینه بسپارید، چرا که تنها با دانستن آن که ردیاب خودرو چیست نمی‌توان این قطعه را به طور دقیق بر روی خودرو نصب کرد. همچنین هر کدام از برندها دستور کار و نحوه نصب خاص خود را دارند؛ اما به طور کلی برای نصب این دستگاه مراحل زیر را پیش می‌گیرند:

انتخاب مکان مناسب

اولین قدم برای آن که ردیاب را در خودرو قرار دهند، انتخاب یک محل مناسب برای آن است. این محل می‌تواند برحسب نوع و تکنولوژی ردیاب متفاوت باشد و همچنین محل قرارگیری آن نیز می‌تواند داخل خودرو، بدنه، صندوق عقب و موارد دیگر انتخاب شود.

 اتصال به سیستم خودرو

 در صورتی که ردیاب شما از نمونه برقی است و نیاز به سیم کشی دارد، ابتدا از قطع برق دستگاه مطلع باشید. سپس باطری خودرو را قطع کنید تا هنگام سیم کشی مشکلی ایجاد نشود. حال نوبت به سیم کشی می‌رسد که باید کاملاً دقیق انجام شود.

در صورتی که از ردیاب‌های بلوتوثی و اینترنتی و موارد این چنینی استفاده می‌کنید که نیازی به سیم کشی ندارند، نیازی به سپری کردن این پروسه ندارید.

تست ردیاب

 در مرحله بعدی جی پی اس ردیاب را فعال کنید و با انجام تست و بررسی نحوه صحیح عملکرد آن را تحت نظر قرار دهید. البته که ردیاب‌های برقی در حین پروسه نصب نیاز به فعالیت‌های خاصی نظیر باز بودن سوییچ ماشین، انتخاب فیوز مناسب و موارد دیگر دارند. به همین منظور توصیه می‌کنیم که حتماً کار نصب ردیاب را به تکنسین‌های متخصص در این زمینه بسپارید تا از لحاظ اجرای صحیح کار و ایمن بودن فرایند نصب ردیاب اطمینان کافی حاصل کنید.

نحوه نصب ردیاب خودرو چگونه است؟

پیشنهاد خرید

ردیاب آهنربایی ng30

3,250,000 تومان3,250,000 تومانخرید کنید

ردیاب خودرو چگونه کار می‌کند؟

این سیستم شامل شبکه‌ای از ماهواره است که فناوری آن منجر به اطلاع رسانی از محل دقیق خودرو می‌شود. ردیاب از طریق سیستم سیم‌کارت به تلفن همراه صاحب خودرو متصل شده و هرگونه تغییر در محل خودرو یا سرقت یا محل کنونی آن را به فرد گزارش می‌دهد. در این صورت مالک با اطلاع از محل خودرو یا تغییرات آن می‌تواند از سرقت جلوگیری کند.

 ردیاب‌ها موقعیت سه جانبه خودرو شامل طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی را به اطلاع می‌رسانند و با توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده از مقیاس جغرافیایی، کاربر می‌تواند محل دقیق خودرو را تجزیه و تحلیل کرده و حتی به صورت تصویری بر روی مانیتور مشاهده کند.

پیشنهاد خرید

ردیاب آهنربایی خودرو g907

2,250,000 تومان2,250,000 تومانخرید کنید

ردیاب را کدام قسمت ماشین نصب کنیم؟

از دیگر مواردی که باید در بررسی آن که ردیاب خودرو چیست بدانید این است که این قطعه را در کدام قسمت یا بخش خودرو قرار دهید. مکان‌های مختلفی وجود دارد که برحسب نیاز یا نوع ردیاب قابل انتخاب هستند.

 زیر صندوق عقب

 یکی از قسمت‌های بسیار محبوب برای نصب ردیاب، زیر صندوق عقب ماشین است. این مکان نسبتاً مخفی بوده و دسترسی به ردیاب نصب شده در آن برای دیگران دشوار می‌شود.

 داخل داشبورد

برخی از ردیاب‌ها را می‌توان در قسمت داخلی داشبورد نیز نصب کرد، در این صورت محافظت بیشتری از ردیاب شده و احتمال سرقت یا برداشتن آن وجود ندارد.

 زیر صندلی مسافر یا راننده

زیر صندلی‌ها نیز از دیگر محل‌هایی است که می‌توان ردیاب را در آنجا قرار داد و از نظر دیگران محفوظ داشت. دسترسی به ردیاب‌هایی که در زیر صندلی‌ها نصب می‌شوند برای افراد دیگر دشوار بوده و این مکان امنیت بیشتری دارد.

محفظه سوکت فندک

 از دیگر مکان‌هایی که می‌توان ردیاب را در آنجا قرار داد، داخل آداپتور سوکت فندک است. در این صورت ردیاب به طور مستقیم داخل سوکت قرار گرفته و در آنجا مستقر می‌شود.

زیر پلاک خودرو

برخی از ردیاب‌های مغناطیسی را نیز می‌توان در قسمت زیر پلاک نصب کرد که یک مکان بسیار مخفی و خوب برای قرارگیری ردیاب است؛ اما ممکن است در اثر عواملی نظیر برخورد خودرو با خودرویی دیگر یا با دیوار و دیگر موانع، ردیاب از محل خود کنده شود.

به طور کلی قسمتی که ردیاب در آن قرار می‌گیرد به عوامل مختلفی نظیر دستورالعمل خود ردیاب یا نظر تکنسین بستگی دارد.

پیشنهاد خرید

ردیاب آهنربایی 5000 میلی آمپر

2,640,000 تومان2,640,000 تومانخرید کنید

بهترین دستگاه‌های ردیاب خودرو موجود در تاپ دوربین

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که بهترین ردیاب خودرو چیست؟

 مجموعه تاپ دوربین چند نمونه از بهترین و باکیفیت‌‌ترین ردیاب‌های موجود در بازار را برای شما فراهم آورده تا در صورت نیاز، به راحتی بتوانید از سایت به خرید ردیاب خودرو بپردازید. موارد زیر جزو نمونه‌های پرطرفدار و پرفروش هستند:

ردیاب آهنربایی خودرو g907

 این نمونه از ردیاب دارای وزن پایینی بوده و باتری آن بین 15 الی 17 روز به شکل آنلاین شارژ نگه می‌دارد. استحکام محصول فوق بسیار بالا است و با داشتن امکاناتی نظیر میکروفون، دکمه روشن و خاموش، امکان تماس و پیامک، نمایش درصد شارژ، نمایش مکان‌های توقف و موارد دیگر کاربرد‌های زیادی دارد.

ردیاب آهنربایی خودرو g907

ردیاب شارژی آهنربایی 20000 میلی آمپر

این نمونه از ردیاب‌ها نیز قابلیت نگهداری شارژ در طولانی مدت داشته و دارای اپلیکیشن مخصوص به خود است. نمونه فوق آنتن دهی بسیار قوی حتی در نقاط کور دارد و از امکانات آن می‌توان به داشتن آهنربای قوی، امکان شنود و… اشاره داشت.

ردیاب شارژی آهنربایی 20000 میلی آمپر

ردیاب آهنربایی خودرو NG-30

 نمونه سوم از بهترین ردیاب‌ها این نمونه است که دارای امکانات ویژه‌ای نظیر ظرفیت بالا، سنسور جی پی اس، دقت مکانی بالا و عملکرد ویژه باتری است. ابعاد این ردیاب کوچک است. این ردیاب دارای هشداردهنده سرعت بوده و همچنین مسافت طی شده را گزارش می‌دهد. ردیاب فوق سیم‌کارت خور است و قابلیت کنترل از طریق پیامک و حتی ارتباط صوتی را نیز دارد.

ردیاب آهنربایی خودرو NG-30

قیمت و خرید ردیاب خودرو از فروشگاه تاپ دوربین

اگر به دنبال راهی برای افزایش کنترل و امنیت بر روی خودروی خود هستید، می‌توانید با خرید ردیاب خودرو و نصب آن در وسیله نقلیه خود این امنیت را فراهم کنید. مجموعه تاپ دوربین یک مجموعه بسیار معتبر و تخصصی در زمینه فروش لوازم الکترونیکی مانند ردیاب خودرو است. محصولاتی که توسط مجموعه در اختیار شما قرار می‌گیرند از کیفیت و قیمت مناسبی برخوردار هستند، همچنین با قابلیت خرید اینترنتی می‌توان ردیاب خودروی خود را از برندهای مختلف بررسی کرده و نمونه مورد نظر را انتخاب کنید.

 در این صفحه تنوع بالایی از ردیاب‌ها وجود دارد که قیمت هر کدام و دیگر مشخصات و ویژگی‌های آن درج شده است. با بررسی ویژگی‌های هر نمونه و انتخاب آن، محصول را در سبد خرید خود قرار داده و با پرداخت هزینه در کوتاه‌‌ترین زمان آن را درب منزل تحویل می‌گیرید.

کلام آخر

 ردیاب یکی از لوازم الکترونیکی کاربردی برای محافظت از خودرو است، به همین دلیل در این محتوا به بررسی آن که ردیاب خودرو چیست پرداختیم. از ردیاب در زمینه‌های مختلفی نظیر یافتن موقعیت مکانی و مسیریابی، بررسی سرعت خودرو، مسیر طی شده، مصرف سوخت و موارد دیگر استفاده می‌کنند. ردیاب‌ها دارای انواع مختلفی هستند و برحسب تکنولوژی، بدنه یا نوع خودرو دسته‌های مختلفی دارند.

از جمله محل‌هایی که می‌توان ردیاب را نصب کرد، در زیر صندلی راننده یا مسافر، داشبورد، زیر صندوق عقب و موارد دیگر است. برای نصب این قطعه توصیه می‌کنیم که حتماً از تکنسین‌های باتجربه کمک بگیرید تا در طول نصب دچار مشکل نشده و عملکرد آن به خوبی انجام شود.

 

سوالات متداول

۱. ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب یک دستگاه الکترونیکی است که به کمک فناوری مکان‌یابی، پیگیری مکان دقیق خودرو را فراهم می‌کند.

۲. ردیاب خودرو چه کاربردی دارد؟

این دستگاه به صاحبان خودرو امکانات متعددی نظیر رصد مکان دقیق، ثبت مسیر طی شده، اطلاعات سرعت و… را می‌دهد.

۳. ردیاب خودرو را در چه مکان‌هایی می‌توان نصب کرد؟

این قطعه را می‌توان در داشبورد، زیر پلاک، صندوق عقب، زیر صندلی مسافر و راننده و مکان‌های مشابه قرار داد تا ضمن ردیابی، از دید دیگر افراد در امان باشد.