مقالات

نکاتی که باید هنگام نصب دوربین مداربسته به آن توجه کرد

نکاتی که باید هنگام نصب دوربین مداربسته به آن توجه کرد

امروزه به دلیل افزایش اهمیت امنیت و نظارت، استفاده از دوربین‌های مداربسته در خیابان‌ها، ادارات و مجتمع‌های مسکونی بسیار افزایش یافته و به همین دلیل توجه به مکان نصب، انتخاب نوع دوربین مناسب، بررسی ویژگی‌ها و… بسیار مهم است تا دوربین‌ها از هرگونه آسیب ناشی از تغییرات آب‌وهوایی و ضربه‌ای در امان بمانند؛ بنابراین با توجه به موارد گفته شده لازم است با نکات قبل از نصب دوربین مداربسته به صورت کاملی آشنا شوید تا در روند کارکرد دوربین مشکلی ایجاد نشود.

برای مثال توجه به تجهیزات دوربین و تست آن‌ها از موارد ضروری قبل از نصب به حساب می‌آید. همچنین ارزیابی و کنترل دوربین، توجه به سیگنال وای فای و… در هنگام نصب اهمیت ویژه‌ای دارند. علاوه بر این، تمیزی لنز دوربین مدار بسته از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر قصد خرید دوربین مداربسته را دارید بهتر است موارد زیر را مطالعه کنید تا تجهیزات مورد نظر را در مکان مناسبی نصب کرده و از امکانات آن به صورت کامل بهره ببرید.

پیشنهاد خرید

فلش شنود ضبط صدا 16 گیگ

1,650,000 تومان1,350,000 تومانخرید کنید

موارد ضروری نصب دوربین مدار بسته در فضای باز

نصب دوربین‌های مداربسته در هر محیطی ملزم به رعایت موارد خاصی است؛ برای مثال در فضاهای باز بایستی دوربین را در فاصله 5/2 تا 3 متری از سطح زمین قرار دهید، این فاصله مناسب‌ترین حالت برای ثبت دقیق جزئیات بوده و همچنین فاصله مناسب آن باعث می‌شود که دوربین از دسترسی سارقان دور باشد.

  • توجه داشته باشید که برای نصب دوربین‌ها در فضای باز، از دوربین‌های مخصوص برای فضای خارجی استفاده کنید. دوربین‌های داخلی و یا indoor طوری طراحی شده‌اند که در شرایط بد آب‌وهوایی و رطوبت امکان خرابی دارند و همچنین ممکن است بستر مناسبی برای لانه‌سازی حشرات شده و در نتیجه تصاویری با کیفیت مطلوب ثبت نکرده و ارائه ندهد.
  • از نکات قبل از نصب دوربین مداربسته توجه به مدل دوربین است؛ در واقع بایستی دوربینی را خریداری کنید که متناسب با آب‌وهوای منطقه شما طراحی شده باشد تا در شرایط محیطی آسیبی نبیند.
  • از دیگر مواردی که بایستی در نصب دوربین در فضاهای باز رعایت شود، توجه به محل تابش نور خورشید است؛ زیرا نور خورشید باعث کنتراست بالا در فیلم شده و تشخیص را دشوار می‌کند. از این ‌رو زاویه نصب دوربین را در جهت نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید.
  • قبل از نصب دوربین مداربسته بایستی تعیین کنید که قصد دارید دوربین قابل مشاهده باشد و یا خیر. دوربین‌‌های قابل مشاهده احتمال سرقت را کاهش می‌دهند اما امکان خرابی دوربین توسط سارق نیز وجود دارد، از‌ این ‌رو برخی از افراد دوربین تقلبی را در معرض دید قرار می‌دهند و دوربین اصل را به صورت پنهان در محلی قرار داده که قابل دید نباشد و بدین گونه از سرقت دوربین اصلی جلوگیری خواهند کرد.

موارد ضروری نصب دوربین مدار بسته در فضای باز

موارد ضروری نصب دوربین مدار بسته در فضای داخلی

برای نصب دوربین در خانه و فضاهای بسته بهترین مکان گوشه‌ها هستند، در واقع نصب یک دوربین در گوشه خانه و اتاق می‌تواند بیشترین زاویه دید را در اختیار شما قرار دهد. در زیر نکات قبل از نصب دوربین مداربسته در فضای داخلی را آورده‌ایم تا بتوانید با رعایت نکات گفته شده بهترین مکان را برای نصب انتخاب کنید.

  • برای داشتن تصاویری واضح از قرار دادن دوربین در مقابل پنجره خودداری کنید؛ چرا که زمانی که لنز دوربین به سمت پنجره قرار می‌گیرد، کیفیت تصویر به طرز عجیبی پایین می‌آید. این حالت برای دوربین‌هایی که دارای نور مادون قرمز هستند و در شب تصاویر بی‌نهایت باکیفیتی می‌گیرند نیز صدق می‌کند. نور مادون قرمز از پنجره منعکس می‌شود و در نتیجه فیلم‌ها و تصاویر ضبط شده کاملاً نامفهوم خواهند شد.

در صورتی ‌که چیدمان دوربین به صورتی انجام شود که بایستی به سمت پنجره باشد، لنز را تا حد ممکن نزدیک به شیشه قرار دهید و یا نور پس زمینه‌ای در فضای بیرون روشن کنید تا تابش ناخواسته به حداقل برسد و بتوانید تصاویر را با کیفیتی مطلوب دریافت کنید. توجه داشته باشید که برخی از دوربین‌ها دارای فناوری wide dynamic range (WDR) هستند و این فناوری می‌تواند تابش را به حداقل برساند.

  • علاوه بر نوری که از سمت پنجره می‌تابد، امکان تابش نور از طریق لامپ‌های روشن و وسیله‌های روشنایی به صورت مستقیم نیز وجود دارد؛ از این ‌رو زاویه دوربین را به سمتی تنظیم کنید که امکان تابش مستقیم از بین برود.

موارد ضروری نصب دوربین مدار بسته در فضای داخلی

بهترین مکان برای نصب دوربین مداربسته

یافتن مناسب‌ترین مکان برای نصب دوربین مداربسته می‌تواند برای بسیاری از افراد تبدیل به یک مشکل شود؛ از این ‌رو ما با در نظر گرفتن موقعیت‌ها و شرایط مختلف نکاتی را در زیر آورده‌ایم تا بتوانید انتخابی مناسب داشته و با خیالی آسوده بر منزل و دفتر کار خود نظارت کنید.

توجه به نورپردازی: توجه به نور ثابت و کافی از نکات قبل از نصب دوربین مداربسته به شمار می‌آید، در واقع برای تشخیص جزئیات و ویژگی‌های صورت بایستی نور لازم مهیا باشد. در حالتی که نور کافی در اطراف ندارید، بهتر است از دوربین‌های مخصوص شب (دوربین‌های مدار بسته دارای نور مادون قرمز) استفاده کنید.

استفاده از دوربین متناسب با محیط: امروزه دوربین‌های مختلفی متناسب با نیازهای متفاوتی طراحی شده‌اند که می‌توانید بر حسب نیاز خود بهترین نمونه را خریداری کنید؛ به ‌عنوان مثال دوربین‌های گردان دارای دید محدودتری هستند و برای سازمان‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید از دوربین‌های ثابت که زاویه دید بیشتری دارند استفاده کنید و مناطق بزرگ‌تری را تحت نظر داشته باشید.

محافظت از کابل‌: کابل کشی دوربین از مهم‌ترین موارد در هنگام نصب دوربین به حساب می‌آید. در واقع لازم است در هنگام نصب، کابل‌ها را در معرض دید قرار ندهید؛ زیرا در این حالت سارقان به راحتی می‌توانند کابل را قطع کنند. شما می‌توانید نصب دوربین خود را به دست یک فرد حرفه‌ای بسپارید تا توسط ابزارهای مناسبی مانند ترانک یا داکت کابل را پنهان کرده و در نتیجه دسترسی به آن را دشوار کند.

ایمن کردن تجهیزات: برخی از دوربین‌های مداربسته به صورت آنلاین کار می‌کنند که در این شرایط بایستی پسوردهای پیش‌فرض و تنظیمات کارخانه را تغییر دهید تا امکان هک دوربین غیرممکن شود. همچنین در هنگام انجام تنظیمات DVR و شبکه NVR دقت فراوانی داشته باشید و سیستم خود را از حملات ممکن دور نگه دارید.

بهترین مکان برای نصب دوربین مداربسته

پیشنهاد خرید

دوربین کوچک وایفای مدل usb v380

1,200,000 تومان1,130,000 تومانخرید کنید

جاهایی که نباید دوربین مداربسته را نصب کرد

یکی از مهم‌ترین نکات قبل از نصب دوربین مداربسته توجه به مکان‌هایی است که نباید دوربین را در آن نصب کرد؛ زیرا در صورت غفلت از آن می‌تواند خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد. در ادامه اماکنی که توصیه شده دوربین مدار بسته در آن‌ها نصب نشود را معرفی خواهیم کرد:

حریم خصوصی همسایگان: دوربین‌ها گزینه‌ای عالی برای برقراری امنیت هستند، اما در شرایطی که باعث ایجاد مزاحمت برای همسایگان و دید حریم خصوصی آن‌ها مانند حمام، دستشویی، اتاق خواب و… شوند، دچار مشکلات قانونی خواهید شد.

اتاق خواب و حمام: برخی از افراد برای مراقبت از کودکان و یا افراد مسن خانواده دوربین‌هایی را در داخل منزل نصب می‌کنند، اما باید توجه داشته باشند که حفظ حریم خصوصی بسیار مهم است و نصب دوربین در حمام و یا اتاق خواب کاری غیر اخلاقی تلقی می‌شود.

زیر نور: دوربین‌ها را نباید در مقابل نور مستقیم خورشید، نور لامپ، پنجره و… نصب کرد؛ زیرا کیفیت تصاویر و فیلم‌های ضبط شده را به صورت قابل توجهی پایین می‌آورد.

جاهایی که نباید دوربین مداربسته را نصب کرد

جمع ‌بندی

با پیشرفت تکنولوژی و تولید انواع سیستم‌های محافظتی مانند دوربین‌های مداربسته، افراد زیادی در خانه، محیط کار و… دوربین‌هایی را نصب می‌کنند تا نظارت کاملی بر کارمندان و خانه خود داشته باشند. این افراد لازم است با نکات قبل از نصب دوربین مداربسته آشنا باشند تا بتوانند دوربین را در مکان مناسبی نصب کرده و از امکانات آن استفاده کنند.

برای مثال لنز دوربین نباید در مقابل پنجره قرار گیرد؛ زیرا در این حالت نور منعکس شده و باعث پایین آمدن کیفیت تصویر می‌شود. افزون بر این، در مواقعی که دوربین را در فضاهای باز قرار می‌دهند، بایستی زاویه را طوری تنظیم کنند که از تابش مستقیم نور خورشید دور بماند و در عین حال نور کافی داشته باشد؛ بنابراین توجه به نکات قبل از نصب می‌تواند در انتخاب مکان مناسب تأثیر بسزایی بگذارد. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از قیمت دوربین مدار بسته به سایت تاپ دوربین مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

دوربین مداربسته که در فضای باز نصب می‌شود، چه فاصله‌ای از زمین دارد؟

بهتر است در فاصله 2 الی 3 متری زمین باشد تا علاوه ‌بر ثبت جزئیات، از سارقان نیز به دور بماند.

بهترین مکان برای نصب دوربین‌های مدار بسته در فضای داخلی کجا است؟

گوشه خانه‌ها بهترین مکان برای نصب دوربین‌ها به حساب می‌آیند.

مکان مناسب برای نصب دوربین‌های مدار بسته چه ویژگی‌هایی دارد؟

داشتن نور کافی و ثابت یکی از مهم‌ترین موارد در دوربین‌ها به شمار می‌آید، همچنین لازم است زاویه صحیح دوربین را در نظر داشته باشید تا دید وسیعی ارائه دهد.