مقالات

دوربین مداربسته چگونه صدا را ضبط می کند؟

دوربین مداربسته چگونه صدا را ضبط می کند؟

در دنیای پیشرفته امروز استفاده از وسایل الکترونیکی و مدرن مانند دوربین‌های مداربسته برای افزایش امنیت و حفاظت از منابع مختلف بیشتر شده و ادارات، ساختمان‌های دولتی و حتی منازل مسکونی نیز برای حفظ امنیت و نظارت از این ابزارها استفاده می‌کنند. دوربین‌های مداربسته که در ابتدا فقط برای ثبت تصاویر تولید شده بودند، امروزه با رشد علم توانسته‌اند صدای محیط را نیز ثبت کرده و باکیفیتی بی‌نظیر در اختیار کاربران قرار دهند. حال برای آشنایی با چگونگی ضبط صدا با دوربین مدار بسته و مسافت لازم برای این کار، می‌توانید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

توجه داشته باشید که این قابلیت در دوربین‌های پیشرفته امروزه وجود دارد و دستگاه‌های قدیمی فقط توانایی ثبت تصاویر را با کیفیتی بسیار پایین داشتند، در حالی که این سیستم‌های جدید بهترین گزینه برای یافتن سارقان بوده و می‌توانند نظارتی کامل بر کارکنان در شرکت‌ها، ادارات دولتی و ارگان‎های حساس فراهم کنند.

پیشنهاد خرید

دوربین لامپی سیمکارتی v380

2,880,000 تومان2,460,000 تومانخرید کنید

عملکرد میکروفن در دوربین مدار بسته چگونه است؟

همان‌طور که گفته شد، شرکت‌های تولید دوربین‌های مداربسته برای رفع نیاز کاربران قابلیت‌های مختلفی مانند ضبط صدا را به آن افزوده‌اند؛ به همین منظور ما در زیر روش‌های ضبط صدا در انواع دوربین‌های مداربسته و عملکرد آن‌ها را آورده‌ایم:

عملکرد میکروفن در دوربین مدار بسته چگونه است؟

پیشنهاد خرید

دوربین وای فای چرخشی ۳ مگاپیکسل مدل p20

1,290,000 تومان1,135,000 تومانخرید کنید

روش ضبط صدا در دوربین‌های مداربسته آنالوگ

برای ضبط صدا در دوربین‌های آنالوگ دو روش مختلف وجود دارد و شما می‌توانید در دوربین‌هایی که میکروفن ندارند از میکروفنی مجزا در کنار دوربین استفاده کنید که در این حالت می‌توانید میکروفن را در جایی به‌ غیر از دوربین نیز متصل کرده تا اطرافیان متوجه آن نشوند.

اما در روش دوم دوربین‌هایی مطرح هستند که دارای میکروفن‌های داخلی بوده و امنیت بیشتری دارند. در این دوربین‌ها سه کابل خروجی ویدیو، برق و صدا تعبیه شده است و به همین دلیل قابلیت اتصال توسط یک کابل مجزا به DVR را دارند. در این شرایط بعد از اتصال لازم است وارد تنظیمات دستگاه شده و در منو تنظیمات در قسمت Configuration گزینه Video/Audio انتخاب شود و در بخش Video Type گزینه Video & Audio فعال شده و در نهایت قابلیت ضبط صدا در دستگاه شروع به کار کند.

روش ضبط صدا در دوربین‌های مداربسته آنالوگ

پیشنهاد خرید

دوربین سولار خورشیدی وای فای مدل v360

3,980,000 تومان2,950,000 تومانخرید کنید

 قابلیت ضبط صدا با دوربین مدار بسته تحت شبکه

عملکرد میکروفن در دوربین‌های تحت شبکه به این صورت است که توسط میکروفن داخلی صدای محیط ضبط شده و به NVR ارسال می‌شود و سیستم ضبط NVR می‌تواند تصاویر و صدا را به صورت هم‌زمان پخش کند. بهتر است بدانید که میکروفن‌های دوربین مداربسته تحت شبکه دارای دو نوع بوده و هرکدام به صورت متفاوتی اجرا می‌شوند.

در نوع اول میکروفن در درون دوربین تعبیه شده است (Built-in) و در نوع دوم ورودی مستقلی برای میکروفن در نظر می‌گیرند و این میکروفن به صورت جداگانه نصب شده و صدای محیط را ضبط می‌کند.

پیشنهاد خرید

دوربین ۳ لنزه icsee

4,200,000 تومان2,878,000 تومانخرید کنید

کیفیت ضبط صدا در دوربین مداربسته

کیفیت صدا در دوربین‌های مداربسته به موارد مختلفی بستگی دارد و می‌تواند با توجه به شرایط متفاوت باشد؛ از جمله این موارد می‌توان به میزان شلوغی محیط و صداهای مختلف، فاصله میکروفن تا محل گفتگو، کیفیت دوربین و مدل آن اشاره کرد.

البته توجه داشته باشید که صدای ضبط شده توسط میکروفن خارجی کیفیت بالاتری نسبت به مدل‌های داخلی دارد و از این ‌رو بیشتر افراد میکروفن‌های خارجی را ترجیح می‌دهند. همچنین برخی از دوربین‌ها دارای میکروفن‌های قابل تنظیم هستند و می‌توان صدا را توسط پیچی که در ساختار آن‌ها وجود دارد، تنظیم کرد.

کیفیت ضبط صدا در دوربین مداربسته

پیشنهاد خرید

دوربین شارژی مگنتی A9

365,000 تومان333,000 تومانخرید کنید

چگونه دوربین مداربسته با میکروفن داخلی را بشناسیم؟

با توجه به این‌که دوربین‌های مداربسته در دو نوع آنالوگ و IP تولید می‌شوند، نحوه تشخیص میکروفن در داخل آن‌ها نیز متفاوت است. در ادامه شناسایی آسان این میکروفن‌ها را آورده‌ایم تا با استفاده از این روش‌ها دوربین‌های میکروفن‌ دار را شناسایی کنید.

پیشنهاد خرید

دوربین آندوسکوپی ۱۵ متری

1,835,000 تومان1,418,000 تومانخرید کنید

روش تشخیص میکروفن در دوربین‌های IP

در مرحله اول برای شناسایی میکروفن در دوربین‌های تحت شبکه لازم است داخل کیس آن‌ها را بررسی کنید. در صورتی که حفره‌ای را در قسمت مرکزی مشاهده کردید، مطمئن شوید که دوربین دارای قابلیت ضبط صدا است. همچنین روش دیگر تشخیص نام اختصاری S بوده که در پایان پارت نامبر نوشته می‌شود و مخفف کلمه Sound Support و نشان‌دهنده وجود میکروفن است. در این مدل دوربین‌ها در شعاع یک متری آن سوراخ و حفره‌ای جایگذاری می‌شود و نشان‌گر قابلیت ضبط صدا است.

پیشنهاد خرید

دوربین sqt v380 pro با صدای دو طرفه

1,265,000 تومان1,180,000 تومانخرید کنید

روش تشخیص چگونگی ضبط صدا با دوربین مدار بسته آنالوگ

در صورتی‌که دوربین دارای 3 کابل خروجی باشد، می‌توانید مطمئن شوید که دارای میکروفن داخلی بوده و می‌تواند به درگاه صدا دستگاه DRV متصل شود. اگر قادر به مشاهده کابل‌ها نبودید، می‌توانید با بررسی بدنه دوربین میکروفن را شناسایی کنید. بد نیست بدانید که برخی از دوربین‌ها دارای میکروفن مخفی هستند و قابلیت مشاهده آن وجود ندارد.

روش تشخیص چگونگی ضبط صدا با دوربین مدار بسته آنالوگ

انواع میکروفن‌های موجود در دوربین‌های مدار بسته

میکروفن‌ها بر اساس شکل ظاهری خود به 3 نوع متفاوت تقسیم می‌شوند که عبارتند از: میکروفن گلفی که شبیه به توپ فوتبال بوده و دارای ابعادی کوچک و وزن بسیار کم است. ولتاژ این میکروفن‌ها بین 6 الی 12 ولت در نظر گرفته می‌شود. میکروفن سوزنی که به میکروفن‌های مخفی نیز معروف بوده و ظاهری بسیار کوچک دارد و میکروفن باکسی که شکلی شبیه به مستطیل داشته و پیچی جهت تنظیم صدا در کنار آن تعبیه شده است، از دو مدل قبلی گران‌تر بوده و به دستگاه‌های nvr و dvr متصل می‌شود.

در حالتی که هر کدام از موارد گفته شده را در نزدیکی دوربین‌های مداربسته مشاهده کردید، احتمال وجود میکروفن و ضبط صدا بسیار زیاد است. برای دیدن انواع آن از خرید دوربین مداربسته دیدن کنید.

میکروفن دوربین مداربسته تا چه فاصله ای صدا را ضبط می کند؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانید که محدوده خاصی برای ضبط صدا وجود ندارد و با توجه به مدل و کیفیت دوربین این فاصله می‌تواند متغیر باشد؛ از‌ این ‌رو اگر نمی‌خواهید صدای شما ضبط شود، بایستی از دوربین فاصله بگیرید.

در حالت کلی قابلیت ضبط صدا با دوربین مدار بسته تا فاصله 6 متری بوده؛ به ‌طوری که شما اگر در فاصله دو متری در حال پچ‌پچ هستید، صدایتان ضبط خواهد شد؛ اما در شرایطی که در فاصله دورتر از 6 متر قرار گرفته‌اید و افرادی که در کنار دوربین هستند صدایتان را نمی‌شنوند، دوربین نیز امکان ضبط نخواهد داشت؛ بنابراین در صورتی که متوجه میکروفن در دوربین مداربسته شدید (به‌خصوص میکروفن خارجی) و بایستی در مورد موضوع خاصی بحث ‌کنید، بهتر است از دوربین فاصله بگیرید.

جمع‌بندی

امروزه برای برقراری امنیت و جلوگیری از تخلفات در سازمان‌های دولتی و برخی از ارگان‌ها از دوربین‌های مداربسته استفاده می‌کنند. این دوربین‌ها می‌توانند دارای امکانات مختلفی مانند وجود میکروفن‌ در داخل خود باشند که در این حالت علاوه ‌بر ضبط تصویر، صدا نیز ضبط شده و احتمال بروز حوادث را به مقدار بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

چگونگی ضبط صدا با دوربین مدار بسته تحت شبکه بدین صورت است که میکروفن به دو صورت داخلی و خارجی در این دوربین‌ها وجود دارد و صدای محیط را دریافت کرده و به NVR ارسال می‌کند؛ بدین صورت NVR تصاویر و صدا را به صورت هم‌زمان ضبط کرده و در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین سه نوع میکروفن سوزنی، گلفی و باکسی در داخل دوربین‌های مداربسته به کار می‌روند که نوع باکسی دارای قابلیت تنظیم بوده و گران‌قیمت‌ترین میکروفن به حساب می‌آید.

 

سوالات متداول

آیا در دوربین‌هایی که قابلیت ضبط صدا وجود دارد، امکان شنود صداهای ضعیف وجود ندارد؟

این موضوع به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. هر چه دوربین به‌روز‌تر بوده و محیط ساکت‌تر باشد، کیفیت نیز بهتر خواهد بود.

آیا دوربین‌های مداربسته در همه شرایط صدا را ضبط می‌کنند؟

این دوربین‌ها قابلیت تنظیم دارند و می‌توانند در مواقع خاص و یا در تمام مواقع صدا را ضبط کنند.

آیا ضبط صدا در دوربین‌های مداربسته قانونی است؟

ضبط صدا در مراکز دولتی و ارگان‌ها مجاز بوده و لازم است در صورت بهره‌گیری از این فناوری به کارمندان و افرادی که تردد دارند، اطلاع‌رسانی شود.

کیفیت صدای ضبط شده در دوربین‌های مدار بسته به چه صورت است؟

در صورتی ‌که از دوربین‌های ضبط صدای خارجی استفاده شود، کیفیت فوق‌العاده خواهد بود. البته میکروفن‌های داخلی نیز کیفیت مطلوبی دارند.