مقالات

نحوه اتصال دو دوربین مداربسته با یک کابل شبکه

نحوه اتصال دو دوربین مداربسته با یک کابل شبکه

امنیت حرف اول را در جامعه امروزی می‌زند، به‌خصوص اینکه ابزارهای لازم برای این کار چون دوربین مداربسته برای هر فضای از خانه گرفته تا محل کار به‌ راحتی در دسترس شما هستند. نصب و استفاده از چنین تجهیزاتی آسان بوده؛ اما باید توسط یک متخصص انجام شود یا علم کافی برای انجام این کار را داشته باشید. نحوه اتصال دو دوربین مداربسته با یک کابل شبکه یکی از مباحث تخصصی در این زمینه به شمار می‌رود.

پیش از هر چیزی باید بدانید که نوع دوربین مداربسته شما در انتخاب کابل اثر دارد، برای مثال دوربین‌های مداربسته تحت شبکه به کابل LAN و برای دوربین‌های مداربسته آنالوگ به کابل کواکسیال نیاز دارند. اگر در شرایط خاص نیاز دارید که دو دوربین را با یک کابل شبکه راه‌اندازی کنید در ادامه نحوه انجام این کار را به شما توضیح خواهیم داد تا مشکلی در این زمینه نداشته باشید.

کابل شبکه چیست و چه کاربردی در سیستم امنیتی دارد؟

پیش از پرداختن به نحوه اتصال دو دوربین مدار بسته با یک کابل شبکه، بهتر است بدانید که این کابل چیست و چه کاربردی برای دوربین مداربسته دارد. در کل دوربین‌های مداربسته تحت شبکه برای انتقال تصاویر و دیتاها از کابل شبکه استفاده می‌کنند، اگر هم دارای قابلیت POE باشند، علاوه بر انتقال داده، رساندن جریان الکتریکی به آن وظیفه همین کابل خواهد بود.

کابل شبکه چیست و چه کاربردی در سیستم امنیتی دارد؟

از نظر ساختاری یک کابل شبکه دارای 4 جفت سیم است که به هم تابانده شده و هر کدام از آن‌ها قسمتی از کار دریافت برق و ارسال داده را بر عهده دارند. در صورتی ‌که دوربین شما تحت شبکه نبوده و دارای قابلیت POE نباشند باید از یک آداپتور و منبع تغذیه جداگانه برای رساندن برق به دوربین‌ها استفاده کنید و کابل شبکه صرفاً کار انتقال داده را در چنین سیستمی بر عهده خواهد داشت.

پیشنهاد خرید

دوربین بیسیم آیمو imou مدل cruiser se+

3,100,000 تومان2,950,000 تومانخرید کنید

بهترین روش‌های اتصال دو دوربین با یک کابل شبکه

ممکن است شما در محل کار یا خانه خود یک دوربین مداربسته داشته باشید و بعد از گذشت زمان به هر دلیلی به دوربین دومی هم نیاز پیدا کنید. در چنین شرایطی بدون شک نحوه اتصال دو دوربین با یک کابل شبکه برای شما تبدیل به یک دغدغه بزرگ خواهد شد.

قبل از هر چیزی باید بدانید از نظر علمی و منطقی این کار درست نیست و هر دوربین باید کابل شبکه مخصوص به خود را داشته باشد، با این ‌حال اگر مجبور به انجام این کار شدید یکی از روش‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند. پیشنهاد می‌شود از یک متخصص در زمینه سیستم‌های امنیتی نیز در این زمینه کمک دریافت کنید.

روش اول برای انتقال داده و اتصال دو دوربین به یک کابل شبکه

انتقال داده و اتصال دو دوربین به یک کابل شبکه

در این روش به یک اسپلیتر نیاز خواهد بود تا دو سر کابل شبکه خود را به آن متصل کنید. همچنین باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که هر دوربین به یک اسپلیتر مخصوص خود نیاز دارد. نحوه اتصال دو دوربین مداربسته با یک کابل شبکه به کمک اسپلیتر هم به شرح زیر است:

 1. ابتدا دو اسپلیتر خریداری کنید.
 2. کابل شبکه را به دو اسپلیتر و در درگاه مخصوص آن متصل کنید.
 3. در گام بعدی باید آن سوی این نوع تجهیزات دارای دو کابل کوچک‌تر باشد که یکی به دوربین و دیگری به دستگاه ضبط و یا سوئیچ متصل خواهد شد.

در واقع باید گفت که اسپلیترها به‌ نوعی تجهیزات جداکننده و انشعاب‌دهنده‌ای هستند که کار شما را جهت استفاده از یک کابل شبکه برای دو دوربین بسیار راحت خواهند کرد.

روش دوم برای اتصال دو دوربین به یک کابل شبکه

اتصال دو دوربین به یک کابل شبکه

حال که با نحوه اتصال دو دوربین با یک کابل شبکه به کمک اسپلیتر آشنا شده‌اید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که در صورت نداشتن این نوع تجهیزات آیا روش جایگزینی وجود دارد یا خیر. اگر دسترسی به اسپلیتر ندارید یا تهیه آن برای شما مشکل است، روش دومی نیز برای این کار وجود دارد. در این روش خود کابل شبکه باید دو دوربین سیم است، می‌توانید 4 عدد از آن را برای دوربین اول و 4 عدد دیگر را برای دوربین دوم استفاده کنید. مراحل انجام این کار هم به شرح زیر است:

 1. در ابتدای کار روکش کابل شبکه خود را ببرید تا سیم‌های داخل آن مشخص شود.
 2. بعد از آن باید چهار زوج سیم را از هم جدا کنید.
 3. در این مرحله می‌توانید سیم‌های جدا شده را داخل یک سوکت قرار دهید تا اتصال آن به دوربین راحت شود یا هر 4 تای آن را به یک سوکت متصل کنید.
 4. از آنجایی ‌که سیم‌های داخل کابل شبکه رنگ‌بندی متفاوتی دارند، بهتر است 4 سیم به رنگ نارنجی، سفید – نارنجی، سبز و سفید – سبز را برای دوربین شماره یک خود سوکت بزنید.
 5. بقیه سیم‌ها یعنی قهوه‌ای، سفید – قهوه‌ای، آبی و سفید – آبی و آبی را برای دوربین شماره دو سوکت بزنید.
 6. بعد از پانچ کردن سوکت آن را به دستگاه ضبط خود متصل کنید و کار شما تمام است.
پیشنهاد خرید

دستگاه DVR مدل TD-2004NS-HL TVT

3,100,000 تومان3,100,000 تومانخرید کنید

راه‌های برق‌رسانی به دوربین‌های متصل به یک کابل شبکه

راه‌های برق‌رسانی به دوربین‌های متصل به یک کابل شبکه

بعد از بررسی نحوه اتصال دو دوربین مداربسته با یک کابل شبکه، نوبت به نحوه برق‌رسانی به این تجهیزات می‌رسد که یکی از دو روش زیر به شما در این راه کمک می‌کند:

 • نصب منبع تغذیه یا آداپتور برق به‌ صورت جداگانه برای هر یک از دوربین‌ها
 • استفاده از سوییچ‌های POE برای دوربین مداربسته که خود دارای قابلیت انتقال جریان الکتریکی نیز هستند.

البته باید اشاره کرد که روش‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد که بسیار تخصصی هستند و از یک تکنسین باتجربه برای انجام آن‌ها باید کمک گرفت.

پیشنهاد خرید

دوربین مخفی تله ای حیات وحش 4K مدل H982F

6,450,000 تومان6,450,000 تومانخرید کنید

اسپلیتر و مزایای استفاده از آن برای اتصال دو دوربین با یک کابل

اسپلیتر و مزایای استفاده از آن برای اتصال دو دوربین با یک کابل

از ‌آنجایی ‌که نام اسپلیتر را در نحوه اتصال دو دوربین با یک کابل شبکه بارها برده شده، شاید سوال شود که این نوع تجهیزات چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد. همان‌طور که اشاره شد اسپلیتر یک نوع جداکننده است که در گذشته بیشتر برای دستگاه‌های آنالوگ و خطوط تلفن قدیمی کاربرد داشت؛ اما امروزه برای سیستم دوربین مداربسته نیز از آن استفاده می‌شود. این دستگاه نیازی به منبع تغذیه نداشته و سه مورد از اصلی‌ترین کاربردهای آن عبارت‌اند از:

 • کمک به انتقال تصویر دو دوربین با یک کابل شبکه
 • کاربردی برای اتصال دوربین‌های مداربسته به آنتن مرکزی
 • قابل‌ استفاده به‌ عنوان POE Splitter

مهم‌ترین مزیت استفاده از چنین تجهیزاتی می‌توان در کاهش نیاز به کابل‌کشی و صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به آن دانست.

پیشنهاد خرید

چشمی درب

خرید کنید

سخن پایانی

در این مطلب از مجله سایت تاپ دوربین نحوه اتصال دو دوربین با یک کابل شبکه بررسی شد. همان‌طور که متوجه شدید برای این کار می‌توان از اسپلیتر یا تقسیم سیم‌های کابل شبکه برای این کار استفاده کرد. از آنجایی ‌که دوربین‌های مداربسته بخش مهمی از سیستم امنیتی در مکان‌های مختلف اعم از مسکونی، عمومی، تجاری، اداری و … است پیشنهاد می‌شود هر دوربین کابل جداگانه خود را داشته باشد تا در صورت بروز مشکل عیب‌یابی آسان‌ شود. در صورتی‌ هم که مجبور به چنین کاری هستید یکی از روش‌های بالا به شما در اتصال دو دوربین‌ مداربسته با یک کابل شبکه کمک خواهد کرد.

سوالات متداول

 • کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه دارای 4 جفت سیم به هم تابانده شده است و هر کدام قسمتی از کار دریافت برق و ارسال داده را بر عهده دارند.

 • آیا پیشنهاد می‌شود که برای اتصال دو دوربین از یک کابل شبکه استفاده کرد؟

منطقاً این کار درست نیست و هر دوربین باید کابل شبکه مخصوص به خود را داشته باشد؛ زیرا عیب‌یابی برای شما راحت‌تر می‌شود؛ اما در صورت نیاز می‌توان چنین کاری را انجام داد.

 • روش‌ها و نحوه اتصال دو دوربین با یک کابل شبکه به چه شکل است؟

روش اول استفاده از اسپلیتر است که یک سمت کابل شبکه و دیگر سمت کابل دوربین و تجهیزات ضبط نصب می‌شود. روش دوم تقسیم کابل شبکه به 4 سیم و اتصال هر 4 تا به یک دوربین است.

 • مزایای استفاده از اسپلیتر برای اتصال دو دوربین چیست؟

مهم‌ترین مزیت استفاده از چنین تجهیزاتی می‌توان در کاهش نیاز به کابل‌کشی و صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به آن دانست.

بیشتر بخوانید:

انواع دوربین مداربسته برای منزل

نحوه کابل کشی استاندارد دوربین ‌‌مداربسته

میزان انرژی مصرفی (برق) دوربین های مداربسته

بهترین مکان برای نصب دوربین مداربسته