مقالات

ریکاوری هارد دوربین مدار بسته

چطور اطلاعات دوربین مداربسته را ریکاوری کنیم؟

یکی از اتفاقات بسیار ناگواری که می‌تواند برای سیستم‌های نظارتی رخ دهد از دست دادن داده‌ها است. مخصوصاً زمانی که سرقت یا تخلفی صورت گرفته این اتفاق  بیفتد، اگر دوباره به داده‌ها و فیلم‌ها دسترسی پیدا نکنید، امکان شناسایی مجرم را نخواهید داشت. به همین دلیل در این مطلب به ریکاوری هارد دوربین مدار بسته می‌پردازیم.

پیشنهاد خرید

هارد ۲ ترا اصلی بنفش

2,940,000 تومان2,720,000 تومانخرید کنید

چطور اطلاعات DVR دوربین مداربسته را ریکاوری کنیم؟

DVR (ضبط فیلم دیجیتال) دستگاهی است که برای ضبط و ذخیره فیلم‌های نظارتی دوربین مداربسته از آن استفاده می‌شود. داده‌های ذخیره شده در DVR برای بررسی حوادث و شناسایی مظنونان ضروری است. با این حال، مواردی وجود دارد که داده‌های DVR احتمال دارد به دلایل مختلف مانند قطع برق، خرابی سخت‌افزار یا حذف تصادفی، خراب شود یا از بین بروند.

در چنین مواردی، ریکاوری هارد دوربین مدار بسته برای اطمینان از عملکرد مجدد سیستم نظارت بسیار مهم است. در اینجا چند مرحله برای بازیابی اطلاعات دوربین مدار بسته DVR را بررسی می‌کنیم. بررسی نسخه پشتیبان و بازگرداندن اطلاعات هارد با نرم افزار دو راه متداول در چنین شرایطی است.

ریکاوری هارد دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته سیم کارت خور یک انتخاب ایده آل به حساب می‌آید که بدون نیاز به سیم‌کشی از طریق اتصال بی‌سیم می‌تواند تصاویر را ضبط و ارسال کند. این محصول علاوه بر اسلات سیم کارت امکان اتصال از طریق شبکه را نیز دارد به همین دلیل احتمال از دست رفتن داده‌ها را کاهش می‌دهد.

شناسایی علت از بین رفتن داده‌ها

قبل از اقدام به هر گونه ریکاوری هارد دوربین مدار بسته، تعیین علت از دست رفتن اطلاعات ضروری است. اگر از دست دادن اطلاعات به دلیل خرابی سخت‌افزار باشد، برای تعمیر یا تعویض قطعات معیوب به کمک حرفه‌ای نیاز خواهد بود و یا نیازمند به بازگرداندن اطلاعات هارد با نرم افزار شوید.

بررسی نسخه‌های پشتیبان

اگر سیستم DVR دارای ویژگی پشتیبان‌گیری است، بررسی کنید که آیا نسخه‌های پشتیبان اخیری وجود دارد که بتوان از آن برای بازیابی اطلاعات از دست رفته استفاده کرد یا خیر.

از نرم افزار بازیابی اطلاعات استفاده کنید

نرم افزارهای بازیابی اطلاعات مختلفی وجود دارد که می‌تواند به ریکاوری فایل‌های از دست رفته یا حذف شده از هارد دی وی آر کمک کند. این برنامه‌های نرم افزاری هارد دیسک را برای یافتن فایل‌های قابل بازیابی اسکن کرده و آن‌ها را در یک مکان مشخص بازیابی می‌کند.

تماس با سازنده

اگر سیستم DVR هنوز تحت گارانتی است، برای کمک در بازیابی اطلاعات از دست رفته با سازنده تماس بگیرید.

به دنبال کمک حرفه ای باشید

اگر همه چیز خوب پیش نرفت، از یک ارائه دهنده خدمات ریکاوری هارد دوربین مدار بسته کمک بخواهید. این شرکت‌ها دارای ابزارهای تخصصی و افراد متخصص در بازیابی اطلاعات از دست رفته یا خراب از دستگاه‌های ذخیره سازی مختلف هستند. توجه به این نکته ضروری است که تلاش برای بازیابی داده‌های DVR بدون دانش یا تخصص مناسب می‌تواند باعث آسیب بیشتر به هارد دیسک یا به خطر افتادن یکپارچگی فیلم‌های نظارتی شود.

توصیه می‌شود قبل از انجام هر گونه فرایند بازیابی اطلاعات، به دنبال کمک حرفه‌ای باشید یا با سازنده مشورت کنید. علاوه بر این، پشتیبان‌گیری منظم از سیستم DVR باعث می‌شود تا با از بین رفتن داده‌ها برای شما مشکلی پیش نیاید.

چه مواقعی که امکان ریکاوری وجود دارد؟

ریکاوری هارد دوربین مدار بسته در سناریوهای مختلف امکان‌پذیر است. موفقیت بازیابی اطلاعات به علت و میزان از بین رفتن یا خراب شدن داده‌ها بستگی دارد. در زیر شرایطی که امکان بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته وجود دارد، آورده شده است.

چه مواقعی که امکان ریکاوری دوربین مداربسته وجود دارد؟

حذف تصادفی

اگر از بین رفتن اطلاعات به دلیل حذف تصادفی باشد، امکان بازگرداندن اطلاعات هارد با نرم افزار وجود دارد. این برنامه‌های نرم افزاری هارد دیسک را برای یافتن فایل‌های قابل بازیابی اسکن کرده و آن‌ها را در یک مکان مشخص بازیابی می‌کند.

قطع برق

قطع برق می‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی سیستم DVR و در نتیجه از بین رفتن یا خراب شدن اطلاعات شود. در چنین مواردی، امکان بازیابی اطلاعات با تعمیر یا جایگزینی هر قطعه معیوب و استفاده از نرم افزار بازیابی اطلاعات برای بازیابی فایل‌های از دست رفته وجود دارد.

خرابی سخت‌افزار

خرابی سخت‌افزار می‌تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات یا خرابی شود. در چنین مواردی، ممکن است برای تعمیر یا تعویض قطعات معیوب و بازیابی اطلاعات از دست رفته به کمک حرفه‌ای نیاز باشد.

حمله ویروس یا بدافزار

حمله ویروس یا بدافزار می‌تواند سیستم DVR را خراب کرده و منجر به از دست رفتن داده‌ها شود. ریکاوری اطلاعات از دست رفته با حذف ویروس یا بدافزار و استفاده از نرم افزار بازیابی اطلاعات برای بازیابی فایل‌های از دست رفته امکان‌پذیر است.

ارتقاء سیستم

ارتقاء سیستم DVR گاهی اوقات می‌تواند منجر به از دست دادن اطلاعات یا خرابی شود. ریکاوری اطلاعات از دست رفته با بازیابی از یک نسخه پشتیبان یا استفاده از نرم افزار بازیابی اطلاعات برای بازیابی فایل‌های از دست رفته امکان‌پذیر است.

توجه به این نکته مهم است که همه موارد از دست دادن یا خراب شدن داده‌ها قابل بازیابی نیستند. اگر هارد دیسک از نظر فیزیکی آسیب دیده یا بازنویسی شده باشد، ممکن است امکان ریکاوری دیتا وجود نداشته باشد. علاوه بر این، تلاش برای بازیابی اطلاعات بدون دانش یا تخصص مناسب می‌تواند باعث آسیب بیشتر به هارد دیسک یا به خطر افتادن یکپارچگی فیلم‌های نظارتی شود.

توصیه می‌شود قبل از انجام هر گونه فرایند بازیابی اطلاعات، به دنبال کمک حرفه‌ای باشید یا با سازنده مشورت کنید. پشتیبان‌گیری منظم از سیستم DVR همچنین می‌تواند از نابود شدن فیلم‌های نظارتی حیاتی در صورت از دست رفتن داده یا خرابی جلوگیری کند.

پیشنهاد خرید

هارد 1 ترا اصلی بنفش

1,890,000 تومان1,790,000 تومانخرید کنید

نحوه بازگرداندن اطلاعات هارد با نرم افزار

نرم افزار ریکاوری هارد دیسک برای یافتن فایل‌های قابل ریکاوری و بازیابی آن‌ها در یک مکان مشخص طراحی شده است. این نرم افزار با تجزیه و تحلیل ساختار فایل هارد دیسک و شناسایی هر قطعه داده‌ای که می‌تواند با هم ترکیب شود تا یک فایل کامل ایجاد کند، کار می‌کند.

نحوه بازگرداندن اطلاعات هارد با نرم افزار

برای ریکاوری هارد دیسک دوربین مداربسته با نرم افزار، یکسری مراحل به ترتیب انجام می‌شوند. ابتدا یک برنامه نرم افزاری معتبر بازیابی اطلاعات را دانلود و بر روی رایانه خود نصب کنید. گزینه‌های مختلفی مانند EaseUS Data Recovery، Recuva و Disk Drill در دسترس هستند. هارد دیسک حاوی اطلاعات از دست رفته یا خراب را به رایانه خود وصل کنید. این کار را می‌توان از طریق اتصال USB یا SATA انجام داد.

راه‌اندازی نرم‌افزار، اسکن هارد و ریکاوری فایل‌ها

نرم افزار را راه‌اندازی کرده و گزینه اسکن فایل‌های گم شده یا خراب را انتخاب کنید. هارد دیسک حاوی اطلاعات از دست رفته یا خراب را از لیست درایوهای موجود انتخاب کنید. فرایند اسکن را شروع کرده و منتظر بمانید تا نرم افزار هارد دیسک را برای هر فایل قابل بازیابی تجزیه و تحلیل کند.

پس از اتمام اسکن، نرم افزار لیستی از فایل‌های قابل بازیابی را نمایش می‌دهد. پیش نمایش فایل‌ها را مشاهده کنید تا مطمئن شوید که سالم هستند و فایل‌هایی که قصد بازیابی دارید را انتخاب کنید. مکانی را برای بازیابی فایل‌ها انتخاب کرده و فرایند بازیابی را آغاز کنید. نرم افزار شروع به بازگردانی فایل‌های انتخاب شده در محل مشخص شده می‌کند.

توجه به این نکته ضروری خواهد بود که نرم افزار ممکن است نتواند تمام داده‌های از دست رفته یا خراب را بازیابی کند. علاوه بر این، تلاش برای بازیابی اطلاعات بدون دانش یا تخصص مناسب می‌تواند باعث آسیب بیشتر به هارد دیسک یا به خطر افتادن یکپارچگی فیلم‌های نظارتی شود. پس اگر دانش کافی ندارید برای ریکاوری هارد دوربین مدار بسته خودتان اقدامی نکنید و به متخصص مراجعه فرمایید.

پیشنهاد خرید

پکیج دوربین مداربسته 2 عددی ahd

3,385,000 تومان3,280,000 تومانخرید کنید

ریکاوری با فایل پشتیبان هارد دوربین مداربسته

فرایند بازیابی با فایل پشتیبان یک دوربین مداربسته شامل بازگرداندن فیلم و تنظیمات ضبط شده از پشتیبان به سیستم دوربین است و معمولاً زمانی انجام می‌شود که نیاز به ریکاوری فیلم‌های از بین رفته یا خراب شده‌ باشد یا هنگام راه‌اندازی یک سیستم دوربین جدید ممکن است احتیاج به ریکاوری با فایل پشتیبان داشته باشید.

ریکاوری با فایل پشتیبان هارد دوربین مداربسته

برای شروع فرایند بازیابی، فایل پشتیبان معمولاً از محل ذخیره آن (مانند هارد دیسک یا فضای ذخیره سازی ابری) به سیستم دوربین مدار بسته منتقل می‌شود. این کار را می‌توان با استفاده از درایو USB، انتقال شبکه یا روش‌های دیگر بسته به سیستم دوربین خاص و فرمت فایل پشتیبان انجام داد.

پس از انتقال فایل پشتیبان به سیستم دوربین، با استفاده از نرم افزار یا رابط مناسب ارائه شده توسط سازنده، بازیابی انجام می‌شود. این کار معمولاً شامل انتخاب فایل پشتیبان و شروع فرایند ریکاوری است که بسته به اندازه نسخه پشتیبان و سرعت سیستم دوربین ممکن است مدتی طول بکشد.

پس از تکمیل فرایند بازسازی، سیستم دوربین مداربسته باید به طور کامل عملیاتی شود و تمام فیلم‌های ضبط شده و تنظیمات از فایل پشتیبان ریکاوری شوند. این امر، دسترسی یکپارچه به فیلم‌های ضبط شده قبلی را فراهم می‌کند و تضمین می‌دهد که هر گونه داده از دست رفته یا خراب بازیابی شده است.

به طور کلی، ریکاوری با یک فایل پشتیبان از دوربین مدار بسته شامل انتقال و بازیابی نسخه پشتیبان به سیستم دوربین به منظور بازیابی تصاویر و تنظیمات از دست رفته یا خراب است. این یک بخش ضروری از حفظ سیستم‌های امنیتی و نظارت به حساب می‌آید.

پیشنهاد خرید

دستگاه ضبط 8 کانال NVR وای فای (8Channel)

3,835,000 تومان3,240,000 تومانخرید کنید

ارسال هارد به شرکت پشتیبانی کننده

در صورتی که دوربین مداربسته دارای گارانتی باشد، توصیه می‌شود جهت بازیابی اطلاعات به سازنده یا مرکز خدمات مجاز ارسال شود. کارشناسان مرکز خدمات مشکل را تشخیص داده و سعی خواهند کرد اطلاعات از دست رفته یا خراب را از هارد دیسک ریکاوری کنند.

ارسال هارد به شرکت پشتیبانی کننده

آن‌ها ابزار و تخصص لازم را برای رسیدگی به اجزای ظریف دوربین دارند و اطمینان حاصل می‌کنند که فرایند ریکاوری دیتا آسیب بیشتری به هارد دیسک وارد نمی‌کند یا یکپارچگی فیلم‌های نظارتی را به خطر نمی‌اندازد. اگر دوربین همچنان تحت گارانتی باشد، ممکن است فرایند ریکاوری پوشش داده شود و هیچ هزینه اضافی وجود نخواهد داشت. همیشه بهتر است قبل از انجام هر گونه فرایند ریکاوری دیتا، با سازنده یا مرکز خدمات مجاز مشورت کنید.

پیشنهاد خرید

پکیج 12 کانال 5 مگاپیکسل dvr

12,585,000 تومان12,585,000 تومانخرید کنید

جمع‌بندی

در مجموع اگر داده‌های شما از دست رفت، در برخی حالات امکان بازگرداندن آن‌ها وجود دارد، اما در برخی موارد مثل آسیب دیدگی فیزیکی هارد امکان برگرداندن اطلاعات وجود نخواهد داشت. اگر نیاز به ریکاوری داده‌ها داشتید، حتماً به سراغ گارانتی یا افراد متخصص بروید، زیرا در غیر این صورت ممکن است به بخش‌های دیگر هارد نیز آسیب بزنید یا اطلاعات را برای همیشه غیرقابل ریکاوری کنید.