مقالات

علت ایجاد نویز میکروفن دوربین مدار بسته

علت ایجاد نویز میکروفن دوربین مدار بسته

در مورد نویز میکروفن دوربین مدار بسته چه می‌دانید؟ امروزه از دوربین‌های مدار بسته در محیط‌های مختلفی استفاده می‌شود. دوربین مداربسته بیسیم اغلب برای افزایش امنیت در ادارات، ساختمان‌های مسکونی، محیط‌های تجاری و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای نظارت بهتر باید صدای محیط را نیز دریافت کنید. همین مسئله موجب شده تا افراد زیادی به همراه این دوربین‌ها از میکروفن استفاده کنند تا بتوانند صدای محیط را نیز بشنوند. شنیدن صدای محیط باعث می‌شود تا بتوانید اطلاعات دقیق‌تری را به دست بیاورید.

در برخی مواقع میکروفن‌های دوربین مدار بسته به قدری نویز دارند که شنیدن صدای محیط را غیر ممکن می‌کنند. برای جلوگیری از نویز در صدا بهتر است از میکروفن‌هایی که توسط برندهای معتبر تولید شده اند استفاده کنید. این میکروفن‌ها دارای کیفیت بالاتری هستند و شما می‌توانید صدایی واضح را دریافت نمایید. دلایل متعددی باعث ایجاد نویز در میکروفن‌ها می‌شوند. از جمله این دلایل می‌توان به نقص کابل صوتی، وجود دستگاه‌های الکترونیکی در اطراف دوربین، مشکل در قطعات داخلی دوربین و … اشاره کرد.

نویز میکروفن دوربین مدار بسته

برای از بین بردن نویز روش‌های متعددی وجود دارد. در ابتدا شما باید دلیل وجود نویز و عدم وضوح صدا را مشخص کنید و سپس برای از بین بردن آن اقدام کنید. ابتدا عوامل بیرونی را مورد بررسی قرار دهید و سپس عوامل درونی. دقت داشته باشید که بهتر است برای حل مشکل میکروفن دوربین مدار بسته از افراد متخصص کمک بگیرید.

برخی اوقات نویز به دلیل وجود مشکل در قطعات داخلی دوربین ایجاد می‌شود و شما بدون داشتن تخصص کافی نمی‌توانید مشکل دوربین را حل کنید و ممکن است صدماتی جبران ناپذیر به دوربین و میکروفن آن بزنید. اگر می‌خواهید بیشتر با دلایل ایجاد نویز میکروفن دوربین مدار بسته آشنا شوید، بهتر است در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

علت نویز میکروفن دوربین مدار بسته

مسائل متعددی باعث ایجاد نویز در میکروفن دوربین‌های مدار بسته می‌شوند. با شناخت هر یک از این عوامل راحت‌تر می‌توانید مشکل میکروفن را برطرف کنید و صدایی واضح و فاقد نویز داشته باشید. از جمله مهم‌ترین دلایل ایجاد نویز در این دوربین‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

وجود مشکل در میکروفن

نخستین علت نویز میکروفن دوربین مدار بسته آسیب دیدن این قطعه است. در برخی موارد ممکن است میکروفن در طول زمان دچار مشکل شده باشد. علاوه بر این میکروفن‌ها اغلب در نزدیکی دوربین مدار بسته نصب می‌شوند و ممکن است در اثر عوامل محیطی دچار مشکل شوند. این مشکلات به راحتی باعث ایجاد نویز و تداخل در صدا خواهند شد.

کیفیت بد قطعات میکروفن

برخی از میکروفن‌هایی که در بازار موجود هستند قیمت پایینی دارند. قیمت ارزان این محصولات به علت کیفیت بسیار پایین آن‌ها است. شما نمی‌توانید از میکروفن‌های بی کیفیت انتظار صدای رسا و واضح را داشته باشید؛ بنابراین اگر پس از خرید این میکروفن‌ها با مشکل وجود نویز مواجه شدید بهتر است بدانید که قطعات درونی میکروفن کیفیت پایینی دارند و نمی‌توانند به درستی کار کنند.

کیفیت بد قطعات میکروفن

وجود تداخل الکترومغناطیسی

از دیگر دلایل ایجاد نویز میکروفن دوربین مدار بسته وجود تداخل الکترومغناطیسی است. این تداخلات زمانی ایجاد می‌شود که میکروفن در مجاورت دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی دیگری قرار بگیرد. به عنوان نمونه زمانی که میکروفن در نزدیکی کابل‌های برق، تلفن همراه، رادیو و دستگاه‌های بی سیم دیگر باشد، نویز زیادی روی صدا ایجاد می‌شود. به طوری که شما قادر به شنیدن صدای محیط نخواهید بود.

فاصله میکروفن از محیط

در برخی موارد ممکن است نویز به علت وجود فاصله زیاد بین محیط و میکروفن ایجاد شود. این فاصله اغلب صداها را تضعیف می‌کند و همین مسئله موجب تداخل در صدا و نارسایی آن می‌شوند. علاوه بر این سیگنال‌های محیطی نمی‌توانند به سرعت به میکروفن‌هایی که در فاصله دور قرار دارند، برسند. به همین خاطر صداها در میکروفن‌هایی که فاصله زیادی با محیط دارند بی کیفیت و دارای نویز زیاد هستند.

وجود مشکل در اتصالات میکروفن دوربین مدار بسته

در برخی مواقع ممکن است کابل‌ها و اتصالات میکروفن به درستی به دوربین متصل نشده باشند و همین مسئله باعث ایجاد نویز در صداهای دریافتی شود. علاوه بر این در صورتی که کابل‌ها و سیم‌های میکروفن در طول زمان دچار پوسیدگی یا خرابی شوند، ممکن است در صداها تداخل ایجاد شود و میزان نویز به شدت افزایش پیدا کند. توصیه ما به شما این است که در زمان نصب میکروفن‌ها حتماً کابل‌های آن را به دقت متصل کنید.

تنظیمات نادرست دوربین مدار بسته

اگر تمامی دلایل بالا را بررسی کردید و باز هم صدای دوربین مدار بسته شما دچار نویز است، بهتر است به سراغ تنظیمات صدا بروید. در برخی موارد تنظیمات نادرست صدا باعث ایجاد نویز می‌شوند. شما با تنظیم درست می‌توانید صدایی رسا و با کیفیت داشته باشید. دقت داشته باشید که برای تنظیم بهتر صدا باید از دفترچه راهنمای دوربین مدار بسته کمک بگیرید.

انواع نویز میکروفون دوربین مدار بسته

انواع نویز میکروفون دوربین مدار بسته

در زمان استفاده از میکروفن‌های دوربین مدار بسته شما با چندین نوع نویز مواجه می‌شوید. این نویزها به دو دسته اصلی تقسیم بندی می‌شوند که عبارت است از نویزهای محیطی و نویزهای تولید شده توسط دستگاه. هر یک از این نویزها نیز به دسته‌های متعددی تقسیم بندی می‌شوند. با شناخت دقیق‌تر انواع نویز می‌توانید راحت‌تر مشکل دوربین مدار بسته و میکروفن آن را حل کنید. انواع نویز میکروفن دوربین مدار بسته عبارت است از:

نویز AC (Hum) در میکروفن دوربین مدار بسته

نخستین نویزی که قصد معرفی آن را داریم نویز AC یا Hum است. این نویز معمولاً به علت وجود تداخل یا اختلال با جریان برق ایجاد می‌شود. در صورتی که در نزدیکی میکروفن کابل برق وجود داشته باشد یا مشکلات الکتریکی در منبع تغذیه دوربین مدار بسته ایجاد شده باشد، این نویز در میکروفن به وجود می‌آید. برای از بین بردن این نویز می‌توانید اتصال مناسبی به زمین ایجاد کرده و از کابل‌ها با دقت بیشتری محافظت کنید.

صدای زیزی (Zizi)

صدای زیزی نوع دیگری از نویز میکروفن دوربین مدار بسته است. این نویز معمولاً به علت وجود نقص و آسیب در کابل‌ها و اتصالات صوتی میکروفن ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از این نوع نویز می‌توانید از کابل‌های با کیفیت تر و محکم‌تر برای میکروفن خود استفاده کنید. دقت داشته باشید که استفاده از کابل‌های محافظتی برای کاهش این نوع نویز مناسب خواهد بود.

نویز الکتریکی

این نویز اغلب به علت وجود دستگاه‌های الکتریکی در نزدیکی میکروفن ایجاد می‌شود. در واقع این نویز به نوعی صدای پس زمینه وسایل و لوازم الکتریکی است که روی میکروفن دوربین مدار بسته تاثیر می‌گذارد. برای جلوگیری از ایجاد این نویز می‌توانید میکروفن را دور از دستگاه‌های الکتریکی قوی قرار دهید.

صدای سیسی (Sisi)

در صورتی که قطعات سخت افزاری دوربین یا میکروفن دچار مشکل باشند، شما با این نویز مواجه می‌شوید. زمانی که اجزای سخت افزاری دوربین مدار بسته IP کیفیت پایینی داشته باشند، این نویز به وجود می‌آید. برای از بین بردن این نویز و جلوگیری از ایجاد آن بهتر است از میکروفن‌های با کیفیت و معتبر استفاده کنید. سعی کنید این محصولات را از شرکت‌های شناخته شده خریداری کنید.

نویز رابط میزبان یا Host

این نویز معمولاً به علت وجود تداخل میان منبع تغذیه، اسلات‌های توسعه سخت افزاری، برد اصلی و سایر قطعات سخت افزاری ایجاد می‌شود. تداخل این قطعات باعث به وجود آمدن نویزهای الکترومغناطیسی می‌شود و صدایی با قطعی بسیار زیاد را ایجاد می‌کند. برای از بین بردن این نویز می‌توانید منبع تغذیه یا برد اصلی را تعویض کنید. البته دقت داشته باشید که کارت صدای اصلی دوربین مدار بسته به همراه برد اصلی با یک دیگر هماهنگ هستند و معمولاً وجود قطعات ناهماهنگ و غیر اصل باعث ایجاد این نویز می‌شود.

صدای شکسته در میکروفن دوربین مدار بسته

صدای شکسته نوع دیگری از نویز میکروفن دوربین مدار بسته است. در صورتی که فاصله دوربین با محیط زیاد باشد یا تقویت کننده صدا کیفیت مناسبی نداشته باشد، با این نوع نویز رو به رو می‌شوید. برای از بین بردن آن بهتر است فاصله میان محیط و میکروفن را کاهش دهید تا بتوانید صدایی رسا و با کمترین قطعی را در اختیار داشته باشید.

تداخل تلفن همراه و نظارت بر تداخل

زمانی که تلفن همراه به میکروفن دوربین مدار بسته نزدیک باشد، تداخل تلفن همراه اتفاق می‌افتد. در این زمان ممکن است صداها به صورت منقطع و نا مناسب به گوش شما برسند. برای از بین بردن این صداها تنها کافی است تلفن همراه را از میکروفن دور کنید. همچنین در برخی موارد ممکن است تداخلات الکترومغناطیسی میان مدارهای دوربین مدار بسته با تجهیزات بیرونی هم چون صفحه‌های نمایش ایجاد شود. برای حل این مشکل می‌توانید میان تجهیزات و دوربین مدار بسته فاصله ایجاد کنید.

روش‌های کاهش نویز میکروفن دوربین مدار بسته

برای این که نویز میکروفن دوربین مدار بسته را از بین ببرید یا آن را به کمترین میزان ممکن برسانید، می‌توانید از روش‌های متعددی استفاده کنید. هر یک از این روش‌ها به کاهش نوعی از نویزها می‌پردازند. از جمله مهم‌ترین روش‌های از بین بردن نویز در میکروفن دوربین‌های مدار بسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از فناوری‌های حذف نویز

امروزه دوربین‌های مدار بسته متعددی در بازار موجود هستند که دارای فناوری حذف نویز می‌باشند. هر یک از این فناوری‌ها از طریق یک روش خاص می‌توانند باعث کاهش نویز در صدا شوند. دقت داشته باشید که هرچه دوربین مدار بسته شما با کیفیت تر باشد، فناوری‌های حذف نویز آن نیز کارآمدتر هستند.

نصب میکروفن در مکان مناسب

دقت داشته باشید که برای کاهش نویز میکروفن دوربین مدار بسته حتماً آن را در مکان مناسبی قرار دهید. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های مکان مناسب برای نصب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دور بودن از منابع نویز
  • نزدیک بودن به محیط دوربین‌ها
  • غیر قابل دسترس بودن برای سایر افراد

استفاده از کابل‌ها و اتصالات با کیفیت

در زمان نصب میکروفن برای دوربین‌ مدار بسته مخفی حتماً از کابل‌ها و اتصالات با کیفیت استفاده کنید. دقت داشته باشید که اتصالات بی کیفیت میکروفن و دوربین مدار بسته به راحتی و در زمانی کوتاه دچار آسیب و پوسیدگی می‌شوند و نویز زیادی را به وجود می‌آورند. شما می‌توانید با استفاده از کابل‌های با کیفیت میزان نویز را به حداقل میزان ممکن برسانید و صدایی رسا و با وضوح زیاد را دریافت کنید. علاوه بر این شما می‌‌توانید از طریق محافظ از ایجاد اختلال میان کابل‌های صوتی و میکروفن جلوگیری کنید.

استفاده از منبع تغذیه مناسب برای میکروفن دوربین مدار بسته

منبع تغذیه یکی از مهم‌ترین مسائلی است که روی صدای دریافتی از میکروفن تاثیر می‌گذارد. برای میکروفن‌ها حتماً از یک منبع تغذیه یا ترانسفورماتور 12 ولت استفاده کنید. منبع تغذیه به میزان زیادی روی کاهش نویز میکروفن تاثیر می‌گذارد و از ایجاد تداخل در صدا جلوگیری می‌کند. علاوه بر این حتماً از منبع تغذیه‌هایی که توسط برندهای معتبر دوربین مدار بسته تولید شده اند استفاده کنید تا در طول زمان دچار مشکل نشوید.

سخن پایانی

دلایل متعددی موجب ایجاد نویز میکروفن دوربین مدار بسته می‌شوند. از جمله این دلایل می‌توان به وجود مشکل در کابل‌ها و اتصالات، دور بودن میکروفن از محیط، کیفیت بد قطعات میکروفن و … اشاره کرد. این دلایل باعث ایجاد نویزهای متعددی روی صدای این دوربین‌های مدار بسته می‌شوند.

این نویزها شامل نویز زیزی، سیسی، الکتریکی، رابط میزبان، صدای شکسته و … هستند. شما می‌توانید با خرید میکروفن‌های با کیفیت از برندهای معتبر میزان نویز را به حداقل میزان ممکن برسانید. شما می‌توانید میکروفن دوربین مدار بسته را از تاپ دوربین خریداری کنید. وب سایت ما میکروفن‌هایی با کیفیت را در کمترین زمان ممکن به دست شما عزیزان می‌رساند.

سوالات متداول

چطور نویز زیزی را از بین ببریم؟

برای کاهش نویز زیزی بهتر است روی کابل‌های صوتی محافظ قرار دهید.

آیا می‌توان نویز میکروفن مدار بسته را به طور کامل از بین برد؟

همواره مقدار کمی نویز روی صدا وجود دارد؛ اما شما می‌توانید با استفاده از تجهیزات باکیفیت آن را به حداقل برسانید.

آیا مجاورت تلفن همراه با میکروفن باعث ایجاد نویز می‌شود؟

بله. وجود تلفن همراه در مجاورت میکروفن دوربین مدار بسته باعث ایجاد میدان الکترومغناطیسی می‌شود.