مقالات

نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ

نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ

این روزها یکی از راه‌های اساسی و مهم برای برقراری امنیت در مجتمع‌های مسکونی، تجاری، تفریحی و… دوربین مدار بسته است. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی، دوربین‌های مدار بسته جدید به قدری پیشرفت کرده‌اند که شما می‌توانید آن‌ها را در هر مکانی نصب کنید. دوربین مدار بسته تقریباً برای هر مکانی کاربرد دارد و قابل نصب است. یکی از مکان‌های پرکاربرد برای نصب دوربین مدار بسته، پارکینگ به شمار می‌رود؛ اما قبل از نصب دوربین مدار بسته در پارکینگ، پیشنهاد ما به شما این است که با نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ آشنا شوید.

در هر ساختمانی، خودروهای صاحبان ساختمان برای مدت‌های طولانی و بدون هیچ نظارتی، در پارکینگ قرار دارند و این قضیه، احتمال سرقت و آسیب خودروها را افزایش خواهد داد. در حالی که نصب دوربین مدار بسته در پارکینگ‌ها، هم مانع سرقت خودروها و هر گونه خرابکاری در پارکینگ خواهد شد و هم می‌توان از دوربین مدار بسته برای ارائه شواهد در شرایط بروز حادثه و درخواست‌های بیمه استفاده کرد؛ بنابراین نصب دوربین مدار بسته در پارکینگ را جدی بگیرید تا بتوانید برای خودروها و ساختمان خود امنیت برقرار کنید.

پیشنهاد خرید

دوربین سولار خورشیدی وای فای مدل v360

3,980,000 تومان2,950,000 تومانخرید کنید

نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ خصوصی و عمومی

شاید اولین نگرانی افراد از نصب دوربین مدار بسته، ایجاد حفره درون دیوار به عنوان محل قرارگیری نصب دوربین مدار بسته باشد؛ زیرا این احتمال وجود دارد که از لحاظ زیبایی، محل نصب تحت تأثیر قرار بگیرید؛ اما این قضیه جای نگرانی ندارد، زیرا این روزها با کمک ابزارهایی نظیر لوله، داکت، سینی کابل و… و همین‌طور عبور دادن سیم از کناف، سقف کاذب، زیر زمین و زیر نما می‌توان سیم‌کشی دوربین مدار بسته را از دید دیگران مخفی کرد.

از جمله نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ برای افرادی که قصد انجام این کار را دارند، این است که یک لیست از زاویه دید دوربین‌های مدار بسته در بخش‌های متفاوت پارکینگ عمومی یا خصوصی برای ساختمان خود تهیه کنند. این لیست نیاز به تجربه در نصب دوربین مدار بسته دارد. با ما همراه باشید تا نکات مهم را با شما به اشتراک بگذاریم؛ اما یک نصاب مجرب هم می‌تواند به صورت حرفه‌ای در این زمینه به شما کمک کند.

نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ خصوصی و عمومی

پیشنهاد خرید

دوربین آندوسکوپی ۵ متری وای فای

1,765,000 تومان1,388,000 تومانخرید کنید

قوانین نصب دوربین مدار بسته در فضای پارکینگ

یکی از نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ، قبل از خرید دوربین مدار بسته این است که باید به قوانین موجود درباره نصب دوربین مدار بسته در فضای پارکینگ اختصاصی دقت کنید؛ زیرا نصب دوربین مدار بسته در هر مکانی قوانین خاص خودش را دارد و پارکینگ نیز از این قاعده مستثنا نیست. در صورتی که جهت نصب دوربین مدار بسته در پارکینگ، قوانین خاص این فضا را رعایت نکنید، نصب دوربین در این مکان کاربردی برای شما نخواهد داشت.

در پارکینگ‌های خصوصی، نصب دوربین مدار بسته بدون اجازه، کاری غیر قانونی و غیر اخلاقی به شمار می‌رود؛ زیرا در این فضا، دوربین مدار بسته شاهد عبور خانواده و ساکنین ساختمان مورد نظر است؛ بنابراین اگر در یک مجتمع زندگی می‌کنید و قصد نصب دوربین مدار بسته در پارکینگ این مجتمع را دارید، باید با اهالی ساختمان و ساکنین منطقه مشورت کرده و از آن‌ها اجازه بگیرید.

نصب کردن دوربین مدار بسته در یک پارکینگ عمومی، مغایرت قانونی ندارد؛ بلکه این روزها استفاده و نصب دوربین مدار بسته در پارکینگ عمومی به یک امر لازم تبدیل شده و همه پارکینگ‌های عمومی باید از دوربین مدار بسته در فضای خود استفاده کنند؛ بنابراین برای استفاده از دوربین مدار بسته در فضای پارکینگ عمومی، قانون هیچ منعی در نظر نگرفته و فقط نیاز است تا نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ را رعایت کنید.

قوانین نصب دوربین مدار بسته در فضای پارکینگ

پیشنهاد خرید

پاور سوئیچینگ 15 آمپر

455,000 تومان385,000 تومانخرید کنید

سایر نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ چیست؟

همان‌طور که بیان شد، شما برای نصب دوربین مدار بسته در یک پارکینگ عمومی هیچ منع قانونی نداشته و نیاز ندارید که مجوز دریافت کنید؛ اما اگر قرار است در یک پارکینگ اختصاصی یا خصوصی که با دیگران سهیم هستید، دوربین مدار بسته نصب کنید، باید رضایت ساکنین را جلب کرده و بدون مجوز این کار شدنی نیست. بعد از کسب اجازه برای نصب دوربین مدار بسته، یک سری نکات مهم و کلیدی وجود دارد که رعایت این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید از سیستم امنیتی نصب شده خود، استفاده بهینه داشته باشید.

اولین نکته از نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ، دقت به محل نصب یا قرارگیری دوربین مدار بسته است. دوربین مدار بسته نباید در زیر نور مستقیم خورشید نصب شود؛ زیرا هم سبب پایین آمدن کیفیت تصاویر شده و هم با گذشت زمان، لنز دوربین مدار بسته خراب می‌شود. نکته مهم دیگر درباره نصب، انتخاب زاویه دید و ارتفاع نصب دوربین مدار بسته است. دوربین مدار بسته باید در ارتفاع مناسبی نصب شود تا هم تصاویر در دید دوربین قرار بگیرند و هم اینکه دوربین از دست افراد متفرقه در امان باشد.

همچنین ممکن است یک پارکینگ دارای سقف کوتاهی باشد، در چنین شرایطی دوربین مدار بسته باید در ارتفاعی نصب شود که با سقف خودروها برخورد نکند. البته یک راه‌حل عالی‌تر برای این قضیه این است که در پارکینگ با سقف کوتاه، از دوربین مدار بسته ضدضربه استفاده کنید. نصب دوربین مدار بسته هم می‌تواند در داخل پارکینگ و هم در جلوی درب ورودی و خروجی باشد تا در زمان نیاز به مشاهده، بتوان همه محیط را تحت پوشش قرار داد.

پیشنهاد خرید

فلش شنود ضبط صدا 16 گیگ

1,640,000 تومان1,020,000 تومانخرید کنید

نکات لازم در نصب دوربین مدار بسته در فضای پارکینگ اختصاصی و عمومی

در مورد نکات نصب دوربین مدار بسته در یک پارکینگ اختصاصی می‌توان گفت که بهتر است ابتدا با ساکنین مشورت کرده و مجوز نصب دوربین را کسب فرمایید، سپس اقدام به خرید دوربین مدار بسته کنید. برای نصب دوربین مدار بسته در فضای پارکینگ اختصاصی، بهترین روش این است که دوربین مدار بسته زاویه 90 درجه داشته باشد؛ زیرا زاویه 90 درجه از نظر کنترل و دید بهترین زاویه محسوب می‌شود. در ضمن در یک پارکینگ اختصاصی بهتر است که دوربین مدار بسته در سه کنج درهای ورودی و خروجی و در مسیر تردد خودروها نصب شود.

اگر قصد دارید دوربین مدار بسته را در پارکینگ عمومی نصب کنید، خوشبختانه منع قانونی وجود ندارد و به راحتی با خرید دوربین می‌توانید این کار را انجام دهید. فقط یکی از نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ عمومی این است که دوربینی با کنترل رفت و آمد درون پارکینگ استفاده کنید که دارای وضوح تصویر بالا، قابلیت تصویربرداری در شب و… باشد. همچنین این دوربین باید از قابلیت‌های WDR، شمارش افراد و تشخیص پلاک نیز پشتیبانی کند تا بتوان این فضای بزرگ و کم نور را مدیریت کرد. البته نکته مهم دیگر این است که تمامی طبقات پارکینگ را به یاد داشته باشید و در همه طبقات دوربین نصب کنید.

نکات لازم در نصب دوربین مدار بسته در فضای پارکینگ اختصاصی و عمومی

بنابراین در حالت کلی نکات مهم نصب دوربین مداربسته در فضای پارکینگ به شرح زیر است:

  • نصب دوربین مدار بسته در سه گوش‌های تردد خودروها و رفت و آمدها
  • نصب دوربین مدار بسته در ورودی پارکینگ
  • نصب دوربین مدار بسته در خروجی پارکینگ
  • نصب دوربین مدار بسته در طبقات

توجه به این نکات بسیار مهم است؛ اما در نهایت به نوع پارکینگ شما بستگی دارد. بدین معنی که در هر پارکینگی دوربین‌ها باید به گونه‌ای نصب شوند که تمام پارکینگ را تحت پوشش خود قرار دهند تا بتوان کل فضا را کنترل کرد. حتی اگر پارکینگ دارای اتاق نگهبان باشد، باید در این مکان نیز دوربین مدار بسته نصب کنید.

ویژگیهای دوربین مدار بسته در پارکینگ چیست؟

در فضای پارکینگ باید دوربین‌هایی را نصب کنید که دارای ویژگی‌های خاص باشند تا بتوانند امنیت و نظارت بیشتری در فضای پارکینگ برقرار کنند. رایج‌ترین این ویژگی‌ها عبارتند از:

قابلیت دید در شب

پارکینگ‌ها معمولاً سرپوشیده هستند و به صورت شبانه‌روزی کار می‌کنند؛ بنابراین بهتر است دوربین مدار بسته دارای قابلیت دید در شب باشد تا در فضای تاریک پارکینگ و همچنین در شب بتوانند تصاویر با کیفیت بالا را ضبط کنند. قابلیت دید در شب یکی از نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ است.

دوربین با زاویه دید وسیع یا واید

در یک پارکینگ بهتر است دوربین مدار بسته‌ای نصب شود که دارای دید گسترده یا زاویه دید وسیع باشد و یا به اصطلاح دوربین واید انتخاب شود تا بتواند تمامی نقاط پارکینگ را پوشش دهد و نقطه کوری در پارکینگ باقی نماند.

ویژگی‌های دوربین مدار بسته در پارکینگ چیست؟

لنز دوربین مدار بسته

انتخاب لنز دوربین مدار بسته با توجه به نیاز کاربر تعیین می‌شود. برای نمونه اگر قصد دارید تا جزئیات تصاویر پارکینگ را مشاهده کنید، بهترین روش انتخاب لنز متغیر بوده و اگر جزئیات تصاویر برای شما مهم نیست، لنز ثابت نیز گزینه مناسبی است.

مقاومت در برابر ضربه و رطوبت

در برخی موارد سقف پارکینگ کوتاه است و احتمال برخورد خودروها با دوربین وجود دارد. از طرفی این فضا برای دوربین مدار بسته یک فضای مرطوب محسوب می‌شود؛ بنابراین در زمان نصب دوربین مدار بسته در فضای پارکینگ به استاندارهای IK و IP دقت کنید. IP نشان مقاومت دوربین در برابر رطوبت و IK نشان ضدضربه بودن دوربین است.

نتیجه‌گیری

در حال حاضر دوربین مدار بسته این امکان را برای ما فراهم آورده که امنیت هر مکانی را بالا ببریم. یکی از این مکان‌ها پارکینگ است که می‌توان با نصب دوربین در این فضا از خودروها حفاظت کرد و مانع ورود افراد متفرقه به این مکان‌ها شد. به همین دلیل ما در این مطلب نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ را با شما به اشتراک گذاشتیم تا بتوانید از این نکات برای امنیت بیشتر پارکینگ خود استفاده کنید. برای نمونه، در یک پارکینگ باید زاویه دوربین 90 درجه باشد؛ زیرا این زاویه بهترین زاویه دید و کنترل است. پیشنهاد ما به شما این بوده که در مسیر تردد خودروها برای کنترل تمام خودروها و رفت و آمدها و همین‌طور در درب ورودی و خروجی پارکینگ دوربین مدار بسته نصب کنید و حتماً از دوربین دید در شب استفاده فرمایید. البته اگر فضای پارکینگ شما دارای چند طبقه است، باید در همه طبقات دوربین مدار بسته را نصب کنید. وضوح و کیفیت تصاویر، دید در شب، لنز دوربین ثابت یا متغیر، ضد رطوبت و ضربه بودن نیز از ویژگی‌های رایج دوربین مدار بسته است که باید به آن دقت شود.

پیشنهاد خرید

دوربین مداربسته داهوا مدل DH-HAC-B1A21

840,000 تومان840,000 تومانخرید کنید

سوالات متداول

  • ویژگیهای دوربین مدار بسته پارکینگ چیست؟

بهتر است دوربین مدار بسته پارکینگ دارای قابلیت دید در شب، زاویه دید وسیع، مقاوم در برابر ضربه و رطوبت و… باشد.

  • چه زاویهای برای نصب دوربین مدار بسته بهترین زاویه است؟

زاویه 90 درجه بهترین زاویه خواهد بود؛ زیرا این بهترین زاویه برای کنترل و دیده‌بانی است.

  • نکات مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ چیست؟

مهم‌ترین نکته این است که دوربین در زیر نور مستقیم خورشید نصب نشود. همچنین دوربین در ارتفاع و زاویه درستی نصب شود تا بر فضا تسلط کامل داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

تفاوت دوربین مداربسته بیسیم و با سیم

مانیتور های مناسب برای دوربین مداربسته

FPS فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته چیست؟

بهترین دوربین مداربسته برای طلافروشی

زاویه دید دوربین مداربسته (Adjustment Range) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟